Poludisperzije, disperzije ili akrilne boje – Šta odabrati
Koja boja je najbolje rešenje za stanove koji se često kreče? Koja boja je idealno rešenje ukoliko želite neku specifičnu nijansu? Koje su prednosti disperzije u odnosu na poludisperziju? Kada se isplati upotreba akrilnih boja, jer njihova cena je osetno viša? Šta su to takozvane perive boje
Kada je krečenje u pitanju, postoji mnogo nepoznanica, pogotovo ako se u ovu avanturu upuštate samostalno, o čemu smu već pisali. Jedna od najčešćih nedoumica je koji tip boje upotrebiti. Postoje tri osnovna tipa unutrašnjih boja za zidove – poludisperzija, disperzija i akrilne boje. One se razlikuju po kvalitetu, otpornosti na spoljašnje uticaje i ceni.
Cena se značajno razlikuje za ove tri vrste boja, a kada neko želi sam da kreči stan, za pretpostaviti je da mu cena nije nevažna stavka.
Poludisperzivne boje
Poludisperzivne boje, popularna poludisperzija, predstavlja neku vrstu nacionalne klase u svetu krečenja, bar kada je naše tržište u pitanju. U pitanju je najmanje kvalitetna boja od sva tri tipa boja o kojima pišemo, ali je i cena najpristupačnija.
Gradnja, opremanje i održavanje kuće od sada i na engleskom jeziku – LittleHomeTips
Poludisperzije nisu otporne na vodu, odnosno ne podnose takozvano mokro brisanje. Dakle, fleke ne mogu da se uklone brisanjem vlažnom krpom, kao kada su disperzije i akrilne boje u pitanju.
Nanose se u debljem sloju, imaju mat i nešto grublji površinsku teksturu. Moguće ih je raznim pigmetima tonirati, ali samo do određenih pastelnih nijansi, ali ne i da se dobiju pune intenzivne boje.
Disperzivne boje
Disperzivne boje su osetno kvalitetnije od poludispezivnih, ali im je i cena viša. Otpornije su na vodu, tako da se zid može prebrisati vlažnom krpom (takozvana periva boja), a moguće ih je tonirati do dobijana najrazličitijih nijansi, od pastelnih, do punih intenzivnih tonova. Zavisno od pokrivne moći boje zavisi i završna tekstura.
Gušća boja uz upotrebu lošijih valjaka za nanošenje može dovesti do pojave teksture u vidu pomorandžine kore, ali sa kvalitetnijim alatom i sa ređom bojom moguće je dobijanje veoma fine završne teksture. Najpristupačnija je bela poludisperzija, dok sa dodavanjem pigmenata raste i cena.
Akrilne boje
Akrilne boje su visokokvalitetni premazi koje odlikuje izuzetna postojanost, tako da su veoma otporne na brisanje vlažnom krpom. Akrilne boje su elastične, ali i pored toga su paropropusne, tako da, kao se to popularno kaže, “zidovi dišu”. Kao i kada je disperzija u pitanju, moguće je nijansiranje do izrazito zasićenih tonova. Imaju veliku pokrivnu moć, pa se zbog toga nanose u tankim slojevima.
Ipak, treba napomenuti da su akrilne boje skupe i da se u principu koriste za najfinije radove. To znači da je pitanje možete li, ako nemate iskutva, da iz ovih boja izvučete maksimum. A skupe su. Ako je u pitanju stan koji se po sedmi put kreči, upotreba akrilnih boja nema mnogo smisla. Čak i ako želite da posle neke tamnije boje vratite belu, to možete učiniti sa poludisperzijom ili disperzijom.
Akrilne boje će sav svoj kvalitet pokazati tek ako se nanose po prvi put posle veoma kvaitetno obavljenog gletovanja i finog brušenja, odnosno ravnanja zidova. Ako se boja na ovako pripremljenu površinu nanosi kvalitetnim valjkom, zidovi će imati veoma finu teksturu, a ako se boja nanosi pištoljem, zidovi će biti potpuno glatki.
Zaključak
Iz svega navedenog lako je zaključiti šta vam je potrebno. Poludisperzija je u najvećem broju slučajeva sasvim adekvatno rešenje. Ona se koristi za stanove koji se redovno kreče, uz tek mestimične popravke na zidovima. Ukoliko želite nešto bolji kvalitet neku specifičnu intenzivnu boju, ali i površinu koju je moguće prebrisati, idealan izbor je puna disperzija.
Akrilne boje se koriste za molerske radove najvišeg kvaliteta, a imaju pun efekat samo ukoliko se površina na koju se nanosi boja adekvatno pripremi, a to podrazumeva gletovanje i fino brušenje.
Pročitajte još:
Kako popraviti oštećene fugne na pločicama
Štampani odnosno dekorativni beton – Prednosti i mane
Bojenje betona – Sivo ne mora da bude sivo
Kako odabrati najbolje keramičke pločice
Teraco pod – Sve što ste želeli da znate