Prohromske ograde – Da li im je cena jedini nedostatak
Da li su prohromske, odnosno inoks ograde, najkvalitetnije rešenje? Zbog čega je cena ugradnje prohromskih ograda visoka? Kako se vrši montaža prohromskih ograda? Potoji li mogućnost kombinacije prohroma sa drugim materijalima?
Izbor materjala kada kada je izrada ograda za terase u pitanju je veliki. Na raspolaganju su drvo, čelik, aluminijum, PVC… Jedno od najboljih rešenja je prohrom, odnosno nerđajući čelik, ili kako se često naziva – inoks. U pitanju je najkvalitetnije i najtrajnije rešenje od svih navedeih, ali ne i najpopularnije, a razlog je visoka cena.
Cena umnogome zavisi od vrste ograde, odabranih elemenata koji se ugrađuju, a okvirno se kreće od 50 do 100 evra po dužnom metru.
Zbog čega su prohromske ograde najskuplje rešenje
Visoka cena prohromskih ograda je, očekivano, posledica činjenice da su profili od nerđajućeg čelika prilično skupi, ali cena dodatno raste, jer je i sama prodecura ugradnje i izrade prohromskih ograda nešto složenija i zahtevnija. Primera radi, rad sa aluminijumom je nešto jednostavniji, jer se aluminijumske ograde sklapaju od gotovih segmenata na licu mesta.
PROČITAJTE JOŠ:
Aluminijumske ograde – Cena ugradnje, prednosti i nedostaci
PVC ograde – Da li im je niska cena jedini adut?
Panelene ograde – Sve što treba da znate
S druge strane, prohromske ograde se pored vijaka spajaju zavarivanjem, što je komplikovaniji proces, a zahteva brušenje i poliranje, kako bi na kraju rezultat bio u skladu da očekivanjima. Naime, prohromske ograde se smatraju za premijum rešenje u opremanju enterijera i eksterijera, pa je i estetika visoko na listi prioriteta.
Da bi prohromska ograda imala očekivano dug vek, u njenoj izradi je veoma važno da sve komponente budu visokog kvaliteta. Svi vijci koji se koriste za spajanje elemenata takođe moraju da budu od prohroma, a klinovi za ankerisanje i pričvršćivanje ograde takođe moraju da budu od prohroma. U protivnom, vremenom će se na pojedinim mestima javiti korozija, pa upotreba skupog prohroma gubi smisao.
Koje su prednosti ograda od prohroma
Ako se svi ovi zahtevi ispoštuju, dobija se ograda koja je ubedljivo najtrajnija od svih rešenja koja su trenutno u ponudi. Po trajnosti zbog odsustva korozije može da joj parira samo aluminijum, ali prohromske ograde su u prednosti jer imaju bolje mehaničke karakteristike. Čvršće su, pa samim tim i trajnije tokom dugog niza godina eksploatacije.
Prohromkse ograde ne zahtevaju nikakvo održavanje, izuzev čišćenja po potrebi. Standardne čelične ograde je potrebno periodično očistiti od korozije i prefarbati. Prohrom je imun na koroziju. Jedino što stručnjaci savetuju je to da se u primorskim mestima, zbog povećane koncentracije soli, obrati pažnja na vrstu prohroma koji se koristi.
Još jedna od prednosti prohroma je što potpuno odsustvo korozije ne samo da produžava vek same ograde, već ne postoji ni bojazan od pojave tragova korozije na fasadi objekta.
PROČITAJTE JOŠ:
Plemenita korozija – Šta je to korten čelik?
Konzolne stepenice – Sve što treba da znate
Proizvođači prohromskih ograda u ponudi imaju profile raznh dimenzija, koji mogu da budu kvadratnog ili kružnog preseka. Takođe, moguć je izbor prohroma visokog sjaja, kao i nešto diskretnijeg i svedenijeg matiranog prohroma koji izgledom podseća na brušeni aluminijum.
Kombinacja prohrama sa drugim materijalima
Kao i kada je aluminijum u pitanju, moguća je kombinacija sa drugim materijalima. Ispune ograde mogu da budu od tankih prohromskih profila, ili zategnutih čeličnih kablova, ali transparentnost može da se obezbedi i kombinovanjem sa staklom. Za nešto više privatnosti opcija je postavljanje prohromskih limenih tabli, koje iz estetskih razloga mogu da budu perforirane. Ispune mogu da budu i od različitih panela na bazi drveta.
Ono što je veoma važno je da se kombinacije prave uvek tako da se ne naruši osnovna prednost prohroma, a to je trajnost. Stoga je sve elemente, na primer stakla, potrebno pričvrstiti elementima (vijci, spojnice) koji su takođe od nerđajućeg čelika.