Tegola – Prednosti i mane popularnog krovnog pokrivača
Da li je cena jedina prednost tegole kao krovnog pokrivača u odnosu na crep? Da li je tegola adekvatna zamena za crep? Koliko dugo traju krovovi pokriveni tegolom? Koje su prednosti tegole u odnosu na druge pokrivače? Kako odabrati kvalitetan i trajan proizvod? Kako se vrši postavljanje tegole?
Već dugi niz godina tegola (bitumenska šindra) se i na našem tržištu nudi kao zamena za crep. Činjenica je da je crep mnogo popularniji na našim prostorima i da se većina radije opredeljuje za ovaj tradicionalniji vid krovnog pokrivača, iako mu je cena viša. Činjenica je da je crep pouzadnije i trajnije rešenje, ali i tegola ima prednosti. Za crep svi dobro znaju da je reč o kvalitetnom krovnom pokrivaču nastalom pečenjem gline na visokim temperturama, a šta je zapravo tegola? Tegola je višeslojni materijal na bazi bitumena, na čijoj donjoj strani se nalazi obloga od kvarcnog peska, dok se na gornjoj strani nalazi keramički granulat, koji daje postojanost u svim vremenskim uslovima.
Kada se pomene tegola, svakako su prva tema njen kvalitet i trajnost, a ne samo povoljnija cena. Trajnost je zapravo naveći nedostatak tegole u odnosu na crep. Jer, kada neko pravi kuću i postavlja krov, to radi sa idejom da se popravkama i zamenom krovnog pokrivača bavi neka od sledećih generacija. Dobro postavljen krov od crepa taj zadatak sa lakoćom ispunjava, jer vek trajanja mu je veći od pedeset godina. Zapravo, uglavnom pre crepa problemi na starim krovovima se javljaju na drvenoj konstrukciji i opšivkama, dok je crep zapravo najtrajniji element krovne konstrukcije. Tegola ima vek trajanja od 15 do 30 godina. Postoje i najkvalitetniji proizvodi na tržištu, za koje proizvođači daju garanciju 50 godina, ali tada ni cena više nije toliko konkurentna.
Postavlja se pitanje – ako ste se opredelili za tegolu, kako odabrati proizvod koji će da traje? Prvo i osnovno je – opredelite se za nekog od renomiranih proizvođača. Nećemo nikoga da reklamiramo, ali vrlo je lako utvrditi ko su pouzdani proizvođači. To su oni koji imaju propisanu deklaraciju, koji za svoj proizvod daju garanciju (fiskalni račun od strane prodavca se podrazumeva), koji imaju profesionalnu internet prezentaciju gde možete da saznate brojne informacije u proizvodima. Mora da postoji predstavništvo tog brenda u Srbiji, telefon na koji možete da se žalite. Otprilike isto kao i kada kupujete garderobu, tehniku, raznoraznu opremu za domaćinstvo… Moguće je utvrditi ko je ozbiljan proizvođač, a ko nije.
Jedna od najvećih prednosti tegole u odnosu na crep je skromna masa. Ipak, kada je ovaj krovni pokrivač u pitanju, pravilo glasi – što je tegola teža po kvadratnom metru, to je i njen kvalitet veći. Većina renomiranih proizvođača svoje proizvode deli u kategorije od sedam ili 10 kilograma po kvadratnom metru. Preporuka je da, ako je u pitanju kuća, da se uvek opredelite za najkvalitetniju opciju. Što masivnija i čvršća, tegola će biti otpornija na razne mehaničke uticaje, poput snega, mrazeva, ali i na snažne udare vetra, koji su veliki neprijatelj ovog krovnog pokrivača. Tegola nižeg kvaliteta može da bude dobar izbor za neke pomoćne konstrukcije, poput tendi na terasama, natkrivenih automobilskih parkinga, pomoćnih drvenih objekata u dvorištu. Kod svih ovih pokrivki kvalitet nije od presudnog značaja, jer eventualna prokišnjavanja neće nanaeti veću štetu, a tekuće održavanje i manje popravke se mnogo lakše sprovode nego kada je u pitanju krov kuće.
Tegola ima još neke specifičnosti u odnosu na crep. Da bi bila ugrađena kvalitetno, ona zahteva potpuno ravnu površinu, odnosno potrebno je kompletno podaščavanje krova. Veoma je važno da građa za podaščavanje bude potpuno suva. Ako se koristi daska, ona ne sme da bude šira od desetak centimatara i mora da bude potpuno suva. Naknadno sušenje, skuplajnje i eventualno krivljenje je preduslov za prokišnjavanje. Najidealaniji materijal za podaščavaje krova, kada se postavlja tegola kao završni pokrivač, su OSB ploče. To su table izrađene presovanjem drvenog iverja. Pošto je u pitanju fabrički proizvedena drvena tabla, ona je potpuno suva i tačno propisanih dimenzija, koje se neće kasnije menjati usled rasušivanja. Daska je “živ” materijal koji je podložan skupljanju ili krivljenju, šte nije idelna osnova za polaganje tegole. Crep je daleko otporniji na nesavršenosti drvene građe. OSB ploče koje se koriste moraju biti minimalne debljine 15 milimetara. To je neophodno kako bi površina krova mogla da podnese težinu snežnog pokrivača, kao i samih radnika koji vrše izvođenje radova ili kasnije eventualne popravke.
Činjenica je da se većina, ipak, opredeljuje za crep kao krovni pokrivač, ali treba spomenuti i neke konkretne prednosti tegole. Već smo rekli, tegola ima u proseku oko pet puta manju masu po kvadraatnom metru od crepa. Zbog toga je ona idealna za montažne objekte, kao i za sve objekte koji ne smeju da se previše opterećuju, poput splavova, garaža, tendi… Ukoliko se vrši popravka krova na nekoj teško pristupačnoj staroj zgradi, kompletna logistika je mnogo lakša, jer iznošenje materijala je neuporedivo lakše ukoliko se koristi tegola umesto crepa. Ponekad je prednost tegole estetika. Ovaj krovni pokrivač se nudi u raznim bojama i oblicima, pa je vrlo često mnogo bolje uklapa kod objekata modrenog dizajna, dok je crep vizuelno adekvatnije rešenje za tradicionalne vidove gradnje.
Treba pomenuti da je jedna od prednosti tegole u odnosu na crep to što trpi mnogo širi spektar nagiba krovne konstrikcije – od pet pa do 90 stepeni nagiba. Takođe, tegola je mnogo zahvalnija za složene krovne konstrukcije sa mnogo pregiba, pa je dobro rešenje za krovove sa krovnim badžama. Naravno, tegola zahteva kvalitetnu ugradnju, pa se dobro raspitajte. Idealno je da postavljanje vrši lice koje je obučeno i ovlašćeno od strane prodavca krovnog pokrivača. Tada možete da budete sigurni da će tegola biti rešenje za vaš dom jednako kvalitetno kao i crep.
Pročitajte još:
Da li se isplati adaptacija starog potkrovlja
Izolacija kosih krovova sa spoljašnje strane
Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv
Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja