Tende – Sve što treba da znate
Da li su tende adekvatna zaštita od sunca? Koje sve vrste tendi postoje? Koliko u proseku traju tende? Da li je tende potrebno održavati? Koliko cena materijala koji se koristi za proizvodnju utiče na kvalitet tendi?
Tende predstavljaju najefikasniju zaštitu od sunca za terase, dvorišta i bašte. Mogu da se ugrade praktičo na svakom objektu, a ako se dobro osmisle, mogu prostor i vizualno da oplemene. Naravno, kao i kod većine oblasti vezanih za uređenje kuće, izbor tipova, cena i nivoa kvaliteta je veliki, što ponekad može da komlikuje odabir. Najgrublja podela tendi bi mogla da bude na fiksne i pokretne. Fiksne tende su one tende koje imaju samo jedan položaj, odnosno koje ne mogu da se sklope. Njihove prednosti su to što nema pokretnih delova koji bi mogli da se pokvare, a fiksna konstrukcija obezbeđuje i veću čvrstinu, pa su otpornije na nalete vetra, a i cena im je niža. Ako su kvalitetno konstruisane i napravljene od kvalitetnih materijala, mogu da traju veoma dugo. Idealne su za pokrivanje terasa, bašti, verandi… Nedostatak je samo taj što su fiksirane, pa nije moguće kontrolisati količinu svetla.
Tokom zimskih meseci su mnogo praktičnije pokretne tende, jer je njihovim sklapanjem moguće propustiti više svetlosti do prozora, ali je i tokom prvih prolećnih dana moguće uživanje u suncu. Pokretne tende su nešto složenije, ali i praktičnije rešenje. Kod njih je moguće odabrati da li će terasa da se kupa u suncu ili ne, ili možda samo jedan deo terase, zavisno od položaja tende. One su idealne za mesta gde je zaštita od sunca potrebna samo povremeno.
Zavisno od mesta gde treba da se postave i novca kojim raspolažete i kod pokretnih tendi postoji više tipova. Postoje klasične zglobne tende koje funkcionišu tako što platno drže dve poluge sa zglobom. One se montiraju na zid ili na plafon, omogućavaju kontrolu koliko je platno izbačeno, a mogu da regulišu i njegov nagib, pa je moguća bolja zaštita od niskog sunca, ali i za povećanje privatnosti, što je u urbanim sredinama značajno. Mogu da se pokreću ručno uz pomoć poluge, ali i uz pomoć motora i daljinskog upravljača. Postoji čak i mogućnost ugradnje senzora, tako da se tenda samostalno uvlači u slučaju vetra, ili se izvlači kada se pojavi sunce. Ovakve tende imaju širinu od dva do sedam metara i maksimalni uzbačaj do tri i po metra. Dakle, mogu efikasno da zaštite od sunca balkon dimenazija tri puta sedam metara. Druga značajna vrsta su kasetne tende. Sve navedeno za zglobne tende važi i za kasetne. U neku ruku i kasetne tende su zglobnog tipa, s tim što se platno pakuje u posebnu kutiju – kasetu, gde stoji zaštićeno od kiše i nečistoća kada nije u upotrebi. Pored toga, kada nisu u upotrebi, kasetne tende se estetski bolje uklapaju uz većinu objekata, posebno onih modernijeg dizajna, jer je mehanizam tende sakriven u kutiji.
Jedan od tipova tendi su samostojeće tende, a one su namenjene pokrivanju dela dvorišta. Posebna čelična konstrukcija se postavlja na tlo, a sa obe strane se ispuštaju poluge tende. Pogodne su za dvorišta i bašte kafića, gde nije moguće montaža konstrukcije na zid. Mogu da budu dugačke od tri do 15 metara, sa maksimalnim izbačajem i do sedam metara. Dakle, mogu da pokriju veliku površinu, a zgodno je to što noseća konstrukcija prostor zauzima samo po centralnom delu, dok su ivice tende oslobođene bilo kakvih konstruktivnih elemenata koji bi ometali kretanje. Pokretanje može da bude ručno i motorno, a takođe je moguća ugradnja senzora za automatski rad.
Da li postoje neka ograničenja kod postavljanja tendi? Pošto se one ugrađuju na objekat, veoma je važno da sam objekat može to da podnese. Kompletna konzola sa platnom kod zglobnih tendi prenosi opterećenje na zid ili plafon, pa je potrebno da materijal osnove objekta bude dovoljno kvalitetan, pogotovo ako su u obzir uzmu vetar ili snežni nanosi. Nije isti postupak kada se tenda postavlja na zid sa debelim slojem izolacije, ili se pričvršćuje za armirani beton. Stoga je taj deo posla najbolje prepustiti profesionalcima. Danas se tende izrađuju od aluminijumskih profila, a pričvršćivanje se vrši prohromskim vijcima tako da je problem korozije eliminisan. Platna su PVC ili poliakril tipa sa UV zaštitom tako da su otporna na sunce i neće izbledeti posle godinu ili dve. Naravno, to se odnosi na kvalitetne proizvode, koje možete da kupite u radionicama koje u prizvodnji koriste materijale renomiranih proizvođača sa deklaracijom o poreklu i kvalitetu, Sve to je veoma lako proveriti na licu mesta.
Velika prednost kvalitetnih tendi je što ne zahtevaju nikakvo održavanje. Mehanizam ne zahteva podmazivanje, a sve se svodi na pranje i čišćenje. Ukoliko je moguće, platno po potrebi može da se opere vodom, na mestima u centru grada gde je koncentracija čađi i nečistoća veća, može da se upotrebi neko blago sredstvo za pranje. Platno može da se očisti nežnijim vodenim mlazom i mekanom četkom, a nikako ne treba koristiti uređaje za pranje pod pritiskom. Pranje pod pritiskom može da ošteti impregnaciju platna, pa ono posle toga počinje da propušta vodu, a manje je otporno i na UV zrake, vremenom gubi kvalitet i počinje da se cepa. Da bi tenda što duže trajala, potrebno je da platno uvek bude zategnuto kada je tenda otvorena, jer tako neće vijoriti na vetru, što dovodi do habanja platna i naprezanja konstrukcije. Tokom jakog nevremena tendu treba zaštititi sklapanjem, a skuplji modeli opremljeni motornim zatvaranjem imaju i senzore koji registruju vetar i tendu samostalno zatvaraju i ako nikoga nema kod kuće. Pokretna tenda ne sme da se koristi kao zaštita od snežnih padavina jer ne trpi takvu vrstu opterećenja, pa je sa prvim pahuljama treba sklopiti. Proizvođači kvalitetnog platna za tende na svoje proizvode daju garanciju pet godina, a po pravilu ona uz malo pažnje mogu da traju od 15 do 20 godina. Cene ugradnje tendi zavise od mnogo faktora, pa o toj temi nećemo ovaj put. Ideja je bila da pomognemo u odluci da li je tenda dobar izbor za vašu kuću ili lokal, a odnos cene i kvaliteta prepuštamo vama.
Pročitajte još:
Teraco pod – Sve što se želeli da znate
Zbog čega je PVC stolarija dobar izbor
Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja
Kvalitetni PVC prozori zahtevaju redovno provetravanje