Ventilator u kupatilu – Koje su cene, kako ga odabrati, a kako održavati
Kako odabrati idealnu snagu i tip ventilatora za kupatilo? Kakvi modeli postoje, a kakve mogućnosti automatskog uključivanja i isključivanja su dostupne? Kolike su okvirno cene ventilatora za kupatilo, počev od najjeftinijih modela? Kako se ventilator za kupatilo najjednostavnije održava
Prostorije u kojima se proizvdi najviše vlage i mirisa su kuhinja i kupatilo. Kuhinje uglavnom imaju aspiratore koji uklanjanju vodenu paru i miris pripreme hrane. Ventilatori u kupatilima nisu toliko česti. Nešto češće ih susrećemo kod novogradnje, gde su kvadrati gusto raspoređeni, pa često kupatila kao pomoćne prostorije ostaju bez prozora.
PROČITAJTE JOŠ:
Farbanje keramičkih pločica – Saveti korak po korak
Kako popraviti oštećene fugne na pločicama
Kako odabrati najbolje keramičke pločice
U tom slučaju sasvim je sigurno da se u kupatilu nalazi ugrađen ventilator koji ima namenu da eliminiše vlagu i nepijatne mirise. Slični uređaji se nalaze i u starijim zgradama, a tada su to uglavnom stari, bučni požuteli uređaji. Ukoliko je to slučaj i u vašem stanu, možda je vreme za zamenu ventilatora.
Danas se u ponudi velikog broja proizvođača nalazi jednako veliki broj uređaja različite snage i dizajna. To više nisu komadi požutele plastične ili zarđale metalne rešetke, već atraktivne staklene maske i slična lepo dizajnrana rešenja.
Pojedine maske u sebi imaju integrisan displej koji prikazuje temperturu i vlažnost u kupatilu, tako da zamena ventilatora pored pored estetske i praktične, može da ima i druge funkcionalne prednosti.
Kako odabrati idealnu snagu ventilatora
Snaga ventlatora se, logčno, bira prema kvadruri, odnosno zapremini kupatila. Kapacitet ventilatora se izražava u zapremini vazduha koju ventilator može da izmeni u jedinici vremena. Tako se kapaciteti ventilatora, zavisno od zemlje porekla, označavaju sa CFM (cubic feet per minute), odnosno MHR (cubic meter per hour).
CFM možete da preračunate u MHR jednostavnim mnooženjem sa 1,7, a MHR u CFM množenjem sa 0,6. U principu orijentaciono je za svaki kvadratni metar kupatila potrebno 10 CFM. Bolje je uvek odabrati nešto više nego manje. Ipak, treba obratiti pažnju na prečnik odvodnog creva.
Ako je u pitanju crevo prečnika 10 cm, nema smisla kupovati snažniji ventilator od 50 CFM, jer neće moći adekvatno da radi. Takođe, brilikom zamene treba obratiti pažnju i na stanje cevi, odnosno njenu zaprljanost i eventualna ulegnuća koja joj smanjuju protok.
Jedno od čestih pitanja je kada i kako se ventilator uključuje. Ukoliko kupatilo nema prozor, svaki ulazak podrazumeva uključivanje svetla. U tom slučaju je idealno da se ventilator poveže na svetlo. Pojedini uređaji imaju ugrađen i tajmer, tako da ventilator nastavlja da radi određeno vreme po izlasku iz kupatila, što je veoma korisa opcija, kako bi se neprijati mirisi i vlaga potpuno eliminisali.
Noviji uređaji imaju ugrađene senzore, tako da mogu i sami da se aktiviraju kada se registruje da je koiličina vlage u vazduhu povišena. Cena varira zavisno od kvaliteta i dodatnih funkcija. Najosnovniji modeli startuju već sa cenom isped 2.000 dinara, pa do oko 100 evra za najkvalitetnije premijum modele.
Kako se održava ventiltor u kupatilu
Kao i svaki uređaj u kući i ventilator je potrebno održavati. Ta procedura je veoma jednostavna. Potrebno je prvo isključiti struju. Zaboravite što električari većinu ovih radnji obavlju “pod naponom”, jer oni znaju šta rade. Najsigurnije je da pre bilo kakvog petljanja sa strujom isključite osigurač.
Potom je potrebno ukloniti prednju masku. Zavisno od tipa uređaja ona nekada stoji pričvršćena “na klik” uz pomoć žabica, ponekad su tu vijci, a nekada se maska skida pomeranjem u stranu. Kada uklonite masu, odnosno rešetku, prvo nju očistite od nečistoća.
Potom je potrebno pažljivo očistiti unutrašnjost ventilatora od nakupljenih nečistoća koje ometaju rad ventilatora. To možete učiniti krpom, ili tanjim nastavkom na crevu usisivača. Potrebno je samo da budete pažljivi kako ne bi oštetili propeler.
Od detaljnog čišćenja svake trunke prašine mnogo je važnije redovno čišćenje. Dakle, potrebno je ukloniti grube nečistoće koje ometaju rad i to je dovoljno raditi jednom, eventualno dva puta godišnje.
Foto: Freepik, Cata, WE