Zaha Hadid Architects predstavlja ekološku višespratnicu u Tbilisiju
Zaha Hadid Architects je predstavio Cityzen Tower – ambiciozan multifunkcionalni projekat u glavnom gradu Gruzije, Tbilisiju. Kula od 42 sprata će obuhvatati stambene apartmane, komercijalne prostore i sadržaje za razonodu
Cityzen Tower biće izgrađena na mestu nekadašnjeg vojnog štaba sovjetskih snaga za centralni i južni Kavkaz. Projekat se nalazi unutar rastuće zajednice Cityzen u četvrti Saburtalo, i uživa prednost blizine linije metroa, glavnih univerziteta, poslovnih centara i novonastalih stambenih zona. Ovo je prvi projekat studija Zaha Hadid Architects u Gruziji, a završetak se očekuje 2028. godine.
PROČITAJTE JOŠ:
Samsung naselje iz snova – Utopija ili budućnost stanovanja
Moderna urbana arhitektura, ali okrenuta čoveku i prirodi
Dizajnerski tim Zaha Hadid Architects zamišlja Cityzen Tower kao novi gradski centar u zapadnom Tbilisiju, koji će odgovoriti na potrebe rastuće ekonomije glavnog grada Gruzije. Plan obuhvata međusobno povezane pešačke staze, javne trgove i bogate vrtove, sa ukupno 23.000 kvadratnih metara uređenog spoljnog prostora.

Cityzen je strateški smešten uz veliki Centralni park Tbilisija, koji se prostire na 36 hektara. U okviru projekta biće sačuvano 250 zrelih stabala sa postojeće lokacije, čime se promoviše koncept zelene urbanizacij, a ostavlja i prostor za razonodu i rekreaciju.

Kula je zamišljena da funkcioniše kao most između urbanog života i prirode, sa terasama u kaskadnom rasporedu koje se protežu ka Centralnom parku i formiraju prijatne otvorene prostore za kafiće, restorane i zajedničke aktivnosti.
Kako kula raste, terase prelaze u prostore namenjene poslovnim spratovima, dok gornji stambeni nivoi nude privatne balkone sa panoramskim pogledom na grad i park.

Cityzen Tower Zaha Hadid u prvi plan stavlja ekologiju i energtskiu efikasnost, oslanjajući se na detaljne analize kretanja sunca i vetra koje su oblikovale formu kule sa 42 sprata.
Zahvaljujući ovakvom planiranju objekat omogućava prirodnu ventilaciju, dok produženi balkoni i spoljašnje žaluzine smanjuju pregrevanje leti i pospešuju pasivno grejanje zimi, čime se umanjuje ukupna potrošnja energije.

Cilj projekta je dobijanje LEED Gold sertifikata, uz naglasak na upotrebu lokalno recikliranih materijala i održivu gradnju. Prikupljanje i ponovno korišćenje kišnice biće omogućeno putem rezervoara na licu mesta, dok će se kroz ceo kompleks koristiti autohtona vegetacija koja zahteva minimalno navodnjavanje.
Vizualizacija: Negativ