Sve o pokretnim (mobilnim) klimama. Mogu li da greju?
Koje su prednosti, a šta su mane pokretnih klima uređaja? Mogu li mobilni klima uređaji da služe za grejanje? Kako se određuje koja snaga uređaja je potrebna? Da li su povoljnija cena i jednostavna montaža jedina prednost mobilnih klima nad split sistemima
Nedavno smo pisali na temu da li inverter klima može da služi za grejanje tokom zimskih meseci, a nestašica ogreva je učinila da tema grejanja ove godine zaista postane “goruća”. Na adresu naše redakcije je stiglo nekoliko E-mailova sa istim pitanjem – mogu li pokretni, odnosno mobilni klima uređaji da posluže za grejanje.
PROČITAJTE JOŠ: Očistite i dezinfikujte klima uređaj u četiri koraka
Najkraći odgovor je – neki uređaji poseduju opciju za grejanje, ali neki ne. Prilikom kupovine je najbolje raspitati se da li uređaj ima mogućnost funkcionisanja u modu za grejanje. Ipak, ako bi preformulisali pitanje i rekli – može li pokretni klima uređaj da obezbedi efikasno grejanje tokom zime, odgovor bi pak bio – ne može.
PROČITAJTE JOŠ: Šta kada klima uređaj neće da greje
Postoji više razloga za to. Prvi je taj što pokretne klime nisu u inverter tehnologiji. To znači da njihov kompresor funkcioniše po on/off principu, odnosno nema rad precizno prilagodljiv uslovima koje diktiraju spoljašnja i unutrašnja tempertura. To znači da na našem podneblju, gde zime mogu da budu veoma oštre, ovaj tip grejanja nije efkasan, a ni pouzdan. Dogrevanje u prelaznim periodima, ipak, jeste moguće.
Dakle, ako ste planirali da kupovinom mobilnog klima uređaja rešite problem grejanja ove godine, to će biti neuspešna misija, izuzev ukoliko je potrebno dogrevati neki manji objekat poput vikendice, garaže ili radionice.
Koje su, osim cene, prednosti pokretnih klima uređaja
Jedna od najvećih prednosti mobilnih klima uređaja je povoljnija cena u odnosu na split sisteme. Ipak, treba istaći i neke očigledne prednosti mobilnih klima uređaja, koji su verovatno i razlog zbog čega se ove godine mnogi interesuju da li ovi uređaji mogu da posluže i za grejanje. Jedna od prednosti je ta što se pokretni klima uređaj ne ugrađuje kao standardni split sistem. Njega možete da selite iz sobe u sobu, pa i iz kuće u kuću i da hladite ili dogrevate prostoriju koju želite.p
PROČITAJTE JOŠ: Priprema klima uređaja za zimske mesece
Postoje ipak neka ograničenja. Kako se pokretni klima uređaji sastoje samo iz jedne jedinice, postoji fleksibilno crevo prečnika 10 centimetara, koje mora da se sprovede izvan prostorije, a kojim izbacuje zagrejani vazduh. Najčešće se to crevo izvodi kroz odškrinut prozor. Uz pokretne klima uređaje se isporučuju i kitovi za izvođenje creva izvan prostorije, ali recimo da je to još jedan od razloga zašto ovi uređaji nisu pogodni za grejanje tokom zimskih meseci. Jedna od opcija je i izvođenje creva kroz otvor za dimnjak, ali treba naglasiti da je zbog efikasnosti uređaja poželjno da elastično crevo bude što kraće.
Takođe, treba istaći da su prenosive klime po istoj jedinici snage manje efikasne od split sistema, pa su samim tim i manje ekonomične. Takođe, kako se mobilna klima sastoji od samo jedne radne jedinice koja se nalazi u prostoriji koja se hladi, u prostoriji se nalazi i sam kompresor. To znači da pokretne klime tokom rada proizvode više buke od split sistema, čiji rad je gotovo nečujan, jer se kompresor nalazi u spoljašnjoj jedinici.
PROČITAJTE JOŠ: Multi split klima uređaji – Sve prednosti i mane
Što se održavanja tiče, relativno je jednostavno, a sve se svodi na povremeno čišćenje filtera prema uputstvima proizvođača, a neophodno je i redovno pražnjenje posude u kojoj se sakuplja kondenzat. S obzirom da nema spoljašnje jedinice, kondenzat se sakuplja u posudi koju je potrebo redovno prazniti. Postoje mobilni klima uređaji sa mogućnošću izvođenja creva sa kondenzatom zajedno sa fleksibilnim crevom izvan prostorije.
Kako se proračunava potrebna snaga klima uređaja.
Prenosive klime su efikasne za hlađenje jedne prostorije i nije realno očekivati da rashlade veći deo stana kao snažniji split sistemi. Koliko snage će vam biti potrebno možete da preračunate po jednostavnom obrascu da je za hlađenje jednog kubnog metra prosečno izolovanog stambenog prostora potrebna snaga od 25 W.
To znači da ukoliko imate prostoriju dimenzija 6×4 metra i prosečne visine 2,5 metara, ona raspolaže sa 60 kubnih metara, pa proizilazi da je za hlađenje neophodan uređaj snage 1.500 W, odnosno 1,5 kW. Naravno, to je samo za najgrublju orijentaciju, jer mnogo toga zavisi od kvaliteta izolacije, kvaliteta stolarije, položaja prostorije, kao i spoljašnje temperature.