Konzolne stepenice – Sve što treba da znate
Koliko košta ugradnja konzolnih stepenica? Da li im je cena jedina mana? Kakvi uslovi moraju da budu ispunjeni da bi instalacija konzolnih stepenica bila izvodljiva. Zašto je ugradnju konzolnih stepenica potrebno prepustiti profesionlcima
Konzolne stepenice nisu nešto što se viđa često i u svakom domu. One su obično ukras minimalistički stilizovanih modernih i luksuznih enterijera i eksterijera, a najčešće ih viđamo na televiziji. To je doprinelo da se ovaj tip stepenica u startu smatra za nešto luksuzno, prestižno u skupo. Zapravo i jeste tako.
PROČITAJTE JOŠ:
Aluminijumske ograde – Cena ugradnje, prednosti i nedostaci
Panelene ograde – Sve što treba da znate
Konzolne stepenice nisu nedostižne, ali su, opet, dovoljno skupe da većina o tako nečemu ni ne razmišlja. Takođe, pored cene ugradnje, problematiku dodatno komplikuje to da je konzolne stepenice najbolje isplanirati pre same gradnje, jer naknadne modifikacije kako bi nihova instalcija bila moguća nisu nimalo jeftine. Naravno, za tako nešto je potrebno da budu ispunjeni određeni uslovi.
Idelano je da se konzolne stepnice postavljaju na betonski armirani zid. Veliki moment sile i opterećenje koje se prenosi u mestu gde je stepenica samo sa jedne strane fiksirana za zid, zahteva siguran oslonac. Ukoliko se konzolne stepenice ugrađuju naknadno, one se pričvršćuju za metalnu potkonstrukciju koja se sakriva u zid.
Konzolne stepenice se izrađuju od najrazličitijih materijala, poput metala, kamena, betona ili drveta. Uglavnom se u samom gazištu, od kojeg god materijala da je izrađeno, nalaze sakrivene čelične šipke koje se pričvršćuju za metalnu šinu sakrivenu u zidu. Sve to je neophono kako bi cela konstrukcija imala adekvatnu čvrstinu.
PROČITAJTE JOŠ:
Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja
Aluminijumske ili PVC roletne, šta je bolje rešenje
Kao što mo rekli, idealno je da instaliranje konzolnih stepenica bude isplanirano pre samog početka gradnje. U protivnom, posao ugradnje treba prepustiti stručnom licu, koje će da proceni da li na datom mestu uopšte postoje tehnički uslovi da se konzolne stepenice ugrade.
Nije dovoljno da konzone stepenice, kada se ugrade, samo stoje na svom mestu. Prilikom kretanja po njima one ne smeju da se ugibaju, škripe, ne smeju da se pojave pukotine u zidu gde su konzole fiksirane. Konzolne stepenice moraju da imaju adekvatnu čvrstinu, kako bi dugi niz godina mogle da služe bez potebe za poravkama. Naravno i kako bi bile bezbedne.
Sve navedeno zahteva da posao treba prepustiti kvalifikovanoj osobi, što uz skuplje materijale svakako podiže cenu radova. Ugradnja konzolnih stepenica nije nimalo jeftina, a kreće se sa radom i materijalom oko 400 evra po gazištu, pa naviše, sve zavisno od materijala, dimenzija, obima posla.
Takođe, treba proceniti da li konzolne stepenice na datom mestu mogu da budu dovoljno bezbedne. Obično se teži da one budi minimalistički stilizovane, pa ne postoji ni ograda, a to nije dobro rešenje za kuće sa decom, kao ni za kretanje starijih osoba.
Ugradnja ograde je moguća, ali time se često narušava minimalistički izgled konzolnih stepenica i poništava se vizuelni efekat njihovog lebdenja. Stoga se ograda, ili ne ugrađuje, ili se bira neko minimalističko rešenje koje vizuelno što manje utiče na izgeld stepenica. Jedno od dobrih rešenja su staklene ograde.
Foto: Rintal