Kako sprečiti pojavu buđi na zidovima: Prevencija umesto sanacije
Zašto dolazi do pojave buđi na zidovima? Kako da sprečimo nastanak buđi? Šta može da se učini pored skupljih investicija kao što su postavljanje izolacije i ugradnja kvlitetnih prozora? Koliko su od pomoći redovno provtravanje, kontrola vlage i temperatura u stanu?
Buđ na zidovima nije samo estetski problem već i potencijalna opasnost po zdravlje. Vlažni, tamni uglovi, mrlje na plafonima i zidovima – sve su to znaci da je buđ pronašla idealne uslove za razvoj. Umesto da se fokusiramo na uklanjanje buđi kada se pojavi, važno je razumeti uzroke i preduzeti korake kako bi se njeno formiranje sprečilo.
Zašto dolazi do pojave buđi?
Buđ se formira u uslovima visoke vlažnosti i slabog protoka i visoke vlažnosti vazduha. Zidovi izloženi kondenzaciji, loša termoizolacija i nedovoljna ventilacija prostorija stvaraju idealne uslove za rast plesni. Evo nekoliko najčešćih razloga zašto do pojave buđi dolazi:
Kondenzacija vlage
Kada topli vazduh dođe u kontakt sa hladnim površinama, kao što su neizolovani zidovi ili prozori, dolazi do kondenzacije. Baš kao što vam se staklo naočara zamagli kada zimi uđete u zatvoren i zagrejan prostor, tako se kondenzacija stvara na hladnim zidovima i staklima. Kapljice vode koje ostaju na tim površinama idealno su stanište za buđ.
Slaba ventilacija
Prostori bez dovoljne cirkulacije vazduha, poput kupatila i kuhinja, često su kritične tačke za pojavu buđi. Nakupljena vlaga iz kuvanja, tuširanja ili sušenja veša dodatno pogoršava problem.
Loša termoizolacija
Zidovi bez odgovarajuće termoizolacije lakše apsorbuju vlagu iz okoline. U hladnim mesecima, kada je razlika između unutrašnje i spoljašnje temperature veća, rizik od kondenzacije se značajno povećava.
Propuštanje vode
Procureli krovovi, neispravne cevi ili loše zaptiveni prozori i vrata često su uzrok vlage u zidovima, što stvara povoljne uslove za razvoj buđi. Nekad i loše održavani, a ispravni prozori, mogu da dovedu do prodora vode do zidova. Kontrolišite dva puta godišnje prilikom čišćenja prohodnost dreažnih kanala i otvora u donjem delu prozora.
Kako sprečiti pojavu buđi?
Preventivne mere su ključne za dugoročno rešenje problema. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da stvorite nepovoljne uslove za rast buđi u svom domu:
Osigurajte dobru ventilaciju
Redovno provetravajte sve prostorije, posebno kupatilo i kuhinju. Koristite aspiratore tokom kuvanja i tuširanja . Ako nemate aspirator u kuhinji ili sistem prinudne ventilacije u kupatilu, obezbedite prirodnu cirkulaciju vazduha otvaranjem prozora tokom kuvanja i neposredno posle tuširanja. Potrudite se da vlaga završi napolju, a ne u vidu kondenzcije na zodovima.
Održavajte ujednačenu temperaturu u stanu
Pokušajte da izbegnete velike temperaturne razlike u različitim delovima doma. Soba koja se ne greje zbog uštede često može da bude generator vlage na pojedinim mestima. Naime, izolacije između pregradnih zidova nema, a ni sobna vrata nisu projektovana za veće temperaturne razlike.
Kontrolišite nivo vlage u prostoru
Idealna vlažnost u domu treba da bude između 40% i 60%. U slučaju povećane vlažnosti, koristite odvlaživače vazduha ili provetravajte stan redovno i na taj način kontrolišite vlažnost vazduha. Sobni merači vlažnosti vazduha danas mogu da se nabave po veoma povoljnim cenama. Jednom godišnje proveravajte da li su prozori i vrata pravilno zaptiveni.
Zaštitite zidove i plafone
Koristite boje i premaze otporne na vlagu i buđ, posebno u prostorijama gde je povećana vlažnost. Savremeni premazi protiv pojave plesni mogu značajno da pomognu očuvanju zdravlja zidova.
PROČITAJTE JOŠ:
Rešite se buđi – Pravilna upotreba fungicida pri krečenju
Najbolje metode da se oslobodite buđi na zidovima
Izbegavajte sušenje veša u zatvorenom prostoru
Veš koji se suši u zatvorenom oslobađa veliku količinu vlage. Ako je moguće, koristite mašinu za sušenje ili sušite veš napolju.
Dugoročna rešenja za dom bez buđi
Ako vaš dom ima dugotrajan problem sa buđi, razmislite o investicijama koje će trajno rešiti problem:
- Ugradnja kvalitetne termoizolacije.
- Postavljanje kvalitetnih prozora sa niskim koeficijentom prolaza toplote.
- Sanacija zidova koji vlagu vuku iz temelja.
Ove tri mere su već ozbiljna investicija i veliko materijalno ulaganje, pa samim tim i poslednja opcija za rešavanje problama pojave vlage i plasni na zidovima.