Tema

Brušeni beton – Sve prednosti, mane i cena izvođenja radova

Koliko košta brušenje i poliranje betona? Koje su prednosti, a šta su nedostaci poliranja betona? Kako se vrše radovi i da li je moguće polirati već postojeće betonske površine umesto kupovine i postavljanja drugih podnih obloga? Zašto je brušenje betona najbolje prepustiti profesionalcima?

Brušeni beton se svakako ne nalazi na “top pet” listi kada je izbor podnih obloga u pitanju, a može se reći – potuno nepravedno. Naime, brušeni beton je podna obloga koja ima ubedljivo najpovoljniji odnos cena – kvalitet, pa je pravo čudo da brušeni, odnosno polirani beton, danas nema veću popularnost.

Naime, brušenjem betonu se daje veoma atraktivan izgled, da bi sama površina bila kvalitetnija od standardne betonske površine, a pritom brušenjem postojeće betonske površne se samo plaća za izvođenje radova, dok nema troškova kupovine materijala.

PROČITAJTE JOŠ:

Štampani odnosno dekorativni beton – Prednosti i mane

Bojenje betona – Sivo ne mora da bude sivo

Brušenjem betonu se daje potpuno nov izgled. Površina može da bude i potpuuno ispolirana i glatka, a njen konačni izgled mnogi porede i sa izgledom prirodnog kamena. Brušeni beton odavno nije rešenje samo za spoljašnje podne obloge, jer brušenjem betona mogu da se kreiraju i veoma interesantni enterijeri.

Posebno se brušeni beton uklapa sa modernim stilovima uređenja, a jednako je dobra kombinacija i uz rustične stilove. Takođe, treba napomenuti da je popularnost brušenog betona porasla od kako je češće počelo uređenje enterijera u industrijskom stilu.

Kako se vrši brušenje betona

U samom procesu brušenja betona se krije jedan od retkih nedostataka ove podne obloge – potreban je relativno skup profesionalni alat za izvođenje radova. Veće površine se bruse specijalnim mašinama sa dijamantskim alatima, tako da je brušenje betona posao za koji je potrebno angažovati profesionalca.

Postavlljanje mnogih drugih podnih obloga je moguće i u sopstvenoj režiji, jer je dovoljan alat koji već imate u kući, ili su radovi mogući kupovinom alata koji je cenovno pristupačan. To sve ne važi za brušenje betona.

Za kvalitetno brušenje betona je potreban alat profesionalnog kvaliteta

Treba napomenuti da se brušenje betona može izvesti na već postojećim betonkim površinama. Na taj način je uz minimalna ulaganja moguće gruboj i neuglednoj površini podariti potpuno nov luksuzniji izgled.
Pored toga, postoji i opcija izlivanja potpuno nove betonske košuljice koja će da se brusi. U tom slučaju je moguće više uticati na sam izgled, nijansu i teksturu finalnih radova, jer može da se utiče na sastav smeše koja se izliva.

Koliko košta brušenje betona

Ipak, cena brušenja nije visoka. Koliko će da koštaju radovi zavisi od više faktora, kao što su tip betona koji treba da se obrađuje, njegov kvalitet i stanje površine, ali okvirno se cena kreće od jednog do dva evra po kvadratnom metru.

Ako se u obzir uzme da se brušenjem betonu može dati potpuno nov izgled, opcija brušenja i poliranja je daleko povoljnija od postavljanja keramičkih pločica na primer, gde je potrebno platiti i za materijal, ali i za radove samog postavljanja pločica.

Kakav je kvalitet površine brušenog betona

Ono šte je najznačajnije, brušenjem se betonu pored estetike podaruje i veći kvalitet. Naime, brušenjem i poliranjem površina betona postaje manje porozna, tako da je otpornija na oštećenja, ogrebotine, ali i na prljanje.

Uglačana površina betona je znatno manje upojna, tako da se fleke zadržavaju u manjoj meri u poređenju sa grubim betonom. Treba napomenuti da se površina brušenog betona po završetku radova premazuje, tako da se na taj način vrši zatvaranje površinskih pora. Površina betona tako postaje lakša za održavanje, ali i otpornija na oštećenja.

Foto: Huqvarna