Tema

Evo koliko košta gradnja bazena u dvorištu

Koliko koštaju prefabrikovani montažni bazeni? Koja je cena bazena od stiroporskih blokova i zašto se oni smatraju za najoptimalniji izbor? Zbog čega su betonski bazeni najskuplji, ali i najbolji. Šta je sa cenama dodatne opreme za bazene

Sanjate o sopstvenom bazenu u dvorištu? Niste jedini – sve više domaćinstava u Srbiji odlučuje se na ovu investiciju, kako bi u letnjim mesecima uživali u privatnosti i komforu vlastitog prostora. Međutim, pre nego što zaronite u planiranje, važno je znati koliko ta avantura može da košta.

Cena izgradnje bazena može značajno da varira u zavisnosti od više faktora, ne samo njegovih dimenzija. Koliko će vas gradnja bazena koštati zavisi od tipa bazena, materijala, veličine, dubine, dodatne opreme (filtracija, grejanje, osvetljenje), kao i od toga ko radi izvođenje. U nastavku navodimo najčešće vrste bazena, sa približnim cenama i osnovnim prednostima i manama.

Montažni prefabrikovani bazeni

Montažni bazeni su najjeftiniji i najjednostavniji za postavljanje. Mogu biti od plastike, PVC-a ili čelika, i uglavnom se postavljaju iznad zemlje, mada postoje i poluukopane verzije. Dolaze u kompletu sa pumpom i filterom i najčešće ih sami korisnici montiraju.

Cena

Manji modeli (npr. 3 metra u prečniku i 76 cm dubine) koštaju od 10.000 do 20.000 dinara, dok veći montažni bazeni dimenzija oko 5×3 metra i dubine 1,2 metra mogu koštati i do 80.000 dinara. Dodaci poput prekrivača, merdevina, skimmera ili jače filtracije mogu povećati cenu.

Prednosti su niska cena, brza i jednostavna montaža, mogućnost demontaže i skladištenja van sezone. Nedostaci su kraći vek trajanja, ograničena dubina i estetika, kao m manje efikasno filtriranje i teže održavanje vode.

Prefabrikovani bazeni se najbrže ugrađuju

Bazeni od stiroporskih blokova

Ova vrsta bazena sve je popularnija u Srbiji jer nudi dobar balans između kvaliteta i cene. Zidovi bazena se grade od specijalnih stiroporskih blokova koji se armiraju i betoniraju, a zatim oblažu PVC folijom. Ovakvi bazeni se ukopavaju u zemlju i daju luksuznji izgled.

Cena:

Za bazen dimenzija 8x4x1,5 metara cena kompletne izgradnje (iskop, betoniranje, folija, pumpa, filter) kreće se oko 5.500 evra. Cena može rasti sa dodatnom opremom ili većim dimenzijama.

Prednosti su dobar odnos cene i trajnosti, fleksibilnost u obliku i veličini, dobar su toplotni izolator jer stiropor čuva temperaturu vode, a jedna od vrlina je je i brža gradnja u odnosu na klasičan betonski bazen.

Nedostaci su ograničen izbor završne obrade što je najčešće folija. Folija se vremenom može oštetiti i mora se menjati svakih 7–10 godina. Ovakav bazen nije otporan kao bazeni obloženi keramikom.

Betonski bazeni

Betonski bazeni su najkvalitetnije, ali i najskuplje rešenje. Potpuno su prilagodljivi – mogu biti bilo kog oblika, dubine i veličine. Nakon betoniranja, najčešće se oblažu keramičkim pločicama, mozaikom ili PVC folijom. Idealni su za one koji žele „pravi“ bazen sa svim luksuznim dodacima.

Cena:

Gradnja betonskog bazena dimenzija 8x4x1,5 m kreće se od 6.000 do 9.000 evra. Ova cena uključuje građevinske radove, hidroizolaciju, osnovnu opremu i oblaganje. Dodatni troškovi za projektovanje mogu iznositi još 800–1.500 evra. Ako se odlučite za skuplju završnu obradu (mozaik, grejanje, automatsko doziranje hemije), cena lako može dostići i 15.000 evra.

PROČITAJTE JOŠ:

Karbonsko keramički bazeni – Sve prednosti i mane

Toplotne pumpe za bazene – Štede energiju i produžavaju sezonu kupanja

Kako pripremiti bazen za zimu da se izbegnu oštećenja i prljanje

Prednosti su ubedljivo najduži vek trajanja, uz pravilno održavanje i više od 30 godina. Potom tu je potpuna sloboda u dizajnu, kao i mogućnost ugradnje luksuznih detalja – slivnici, masažni mlazovi, rasveta, automatski pokrivači.

Nedostaci su na prvom mestu visoka cena, duži rok izgradnje (često više od mesec dana), a potreban ozbiljan građevinski nadzor i iskustvo izvođača, što je još jedan od razloga visokih cena.

Dodatna oprema i skriveni troškovi

Osim osnovne konstrukcije bazena, dodatni troškovi mogu značajno uticati na ukupnu cenu. Evo nekoliko primera:

  • Filtracija i pumpa: od 300 do 800 evra
  • Toplotna pumpa za grejanje vode: od 2.700 do 4.500 evra
  • Rasveta (podvodni reflektori): oko 390 evra po komadu
  • Automatski sistemi za doziranje hemije: 500–1.500 evra
  • Pokrivke i tende: od 200 evra pa naviše