Uradi sam

Kako ofarbati metalnu ogradu – Vodič korak po korak

Kako se pravilno priprema metalna ograda za farbanje? Kako se najlakše uklanjaju korozija i stara boja? Šta je od alata potrebno? Koje boje se preporučuju, a koje boje nisu dobar izbor za majstore početnike?

Farbanje metalne ograde je jedan od poslova za koji nije potrebo veliko majstorsko umeće, pa je to posao koji mnogi samostalno obvljaju kako bi uštedeli. Za kvalitetno farbanje metalne ograde dovoljni su malo pedantnosti, upornosti i poštovanje procedure.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako ofarbati radijatore – Saveti za profesionalne rezultate

Ovo su najčešće zablude o bojama na vodenoj bazi

Na prvi pogled vema dobri rezultati mogu da se postignu i bez praćenja svih obaveznih koraka u zaštiti od korozije, ali takvi rezultati će da traju do sledeće godine, kada će verovatno početi da izbija rđa. A ako se farbanje obavi propisno, ograda će biti zaštićena od korozije dugi niz godina.

Priprema za farbanje je više od pola posla

Kao i kod svakog farbanja, najveći i najvažniji deo posla je priprema za farbanje. Majstori će se složiti da je to više od pola posla. To posebno važi za metalne ograde, pogotovo ukoliko je reč o staroj ogradi od kovanog gložđa, koja je prepuna teško dostupnih detalja.

Najvažnije je ukloniti svu koroziju. Prvo se šmirglom ukanja ona najvidljivija i najgrublja korozija. Kada su u pitanju složene ograde bez mnogo ravnih površina koje mogu lako da se šmirglaju, dobar saveznik u uklanjanju korozije, pored brusnog papira, biće i čelična četka. Jedna od opcija je i kupovina kružne čelične četke koja može da se montira na glavu električne bušilice, čime se posao ubrzava i olakšava.

Kada uklonite svu koroziju koju možete da uklonite mehaničkim putem, vreme je da se primeni neko od sredstava za uklanjanje korozije. Raspitajte se u bolje opremljenoj farbari šta imaju u ponudi i primenite sredstvo prema priloženoj proceduri.

Uklonite staru boju na mestima gde je “popustila”

Pre nanošenja novog sloja boje, važno je da se obrati pažnja na staru boju. Gde god je ona popustila, nabubrila ili se ljušti, potrebno ju je ukloniti. I za ovaj posao mogu da se koriste mehaničke metode, kao i hemijska sredsta za uklanjanje stare boje.

Za razliku od korozije, stara boja ne mora da se ukloni u potpunosti. Na mestima na kojima je stara boja “zdrava” i ne može tako lako da se ukloni mehaničkim putem, možete da je ostavite. Važnio je samo ošmirglati je kako bi se dobila što ujednačenia površina. Takođe, ukoliko stara boja ima sjaj, ošmirglajte je kako bi matirala, jer će tako novi sloj boje ostvariti bolji kontakt.

Pre nanošenja nove boje prvo se nanosi podloga koja će da omogući da nova boja bolje prijanja. Naravno, u farbari se dobro raspitajte da li su boje koje primenjujete kompatibilne.

Nije svejedno koju vrstu boje koristite

Ukoliko nanosite novu boju koja je na nitro bazi, važno je da znate da li se ispod nalazi takođe nitro boja. Ukoliko je ispod uljana boja, može da dođe do hemijske reakcije, a posledica je veoma loše, odnosno nikakvo prijanjanje novog sloja boje. Takođe, ukoliko se opredelite za boju na vodenoj bazi adekvatna podloga je obavezna.

PROČITAJTE JOŠ:

Uljana ili nitro boja – Mini vodič za početnike

Panelene ograde – Sve što treba da znate

Kada su limene ograde u pitaju, boja može da se nanosi kompresorom ili valjkom. Ali kada su standardne baštenske ograde u pitanju, što od kovanog gvožđa ili od čeličnih kutijastih profila, najbolji alat su četka i mali valjak.

Boju nanoste u tanjem sloju, kako se ne bi slivala, a kada se prvi sloj osuši, poželjno je i nanošenje drugog sloja. Ako koristitie boju na nitro bazi, sušenje će biti veoma brzo, pa je čekanje na novi sloj kraće. Sa uljanim i vodenim bojama sušenje je sporije.

Ipak, ako ste majstor početnik, možda je bolje da odaberete uljane boje. Manje su šanse da će doći do reakcije sa starom bojom, a i sam rad sa bojom je lakši jer se sporije suši. Nitro boja isparava brzo, alat (četka, valjak) se mnogo brže suše, pa može da dođe do pojave grudvica.

Uigrani profesionalci rade sa nitro bojama jer se brže suše, može odmah da se nanosi drugi sloj i posao je brže završen. Za majstore početnike uljane i boje na vodenoj bazi su bolji izbor. Posebno su pogodne boje na vodenoj bazi, jer se razređuju vodom, a vodom se pere i alat.

I na kraju, ne zaboravite da pre farbanja sve površine zaštitite. Gde je potrebno stavite samolepljivu traku koja se koristi i za krečenje, a pod ispod ograde možete da zaštitite i starim novinama. Ako posle farbanja na betonu ostanu fleke od boje koje ne mogu da se uklone, posao ulepšavanja će biti prilično uzaludan.

Foto: Unspalsh, Freepik