Kako postaviti ukrasne zidne lajsne – Vodič korak po korak
Kakve dekoratvne lajsne (štukature) su dostupne na tržištu i koja im je cena. Šta je od alata potrebno za precizno postavljanje lajsni. Zašto je rad sa lajsnama od stiropora najjednostavniji? Koji lepak se koristi? Kojim bojama mogu kasnije da se farbaju lajsne? Kao napraviti savršen spoj lajsne i zida ili lajsne i plafona
Mnogo puta smo do sada pisali na temu krečenja, obično uz savete kako nešto možete sami da uradite. Za razliku od struje ili vode, krečenje je jedan od poslova gde, ako ste pažljivi, ne možete mnogo da pogrešite, posledice nisu ni velike ni opasne, a rezultat može da bude kompletna transformacija prostora.
PROČITAJTE JOŠ:
Poludisperzije, disperzije ili akrilne boje – šta odabrati?
Kako zid tamne boje prekrečiti u belo
Ovaj put donosimo vodič kako se pravilno postavljju dekorativne lajsne, takozvane štukature. Ipak, pre saveta o samoj proceduri postavljanja, prvo onaj najvažniji savet – pre radova dobro razmislite šta zaista želite. Raspitajte se, informišite se gledajući primere uređenja na internetu.
Dobar odabir lajsni i dizajn su pola posla
Naime, one prelepe slike koje vidite na internetu, gde su lajsne savršeno ukomponovane za jednu prelepu celinu, u vašem prostoru može da poprimi sasvim drugi izgled. Neretko ista lajsna koja u jednom enetrijeru predstavlja prelep dekor, u drugom ambijentu može da predstavlja kič.
Suština je znati kako dekorativne lajsne uklopiti sa izgledom samog prostora, naročito nameštaja, stolarije… Jedan od najboljih saveta je da se često idealno rešenje krije u jednostavnosti i odabiru diskretnijih lajsni, jer se obično uklapaju bolje u eneterijere kakvi su kod nas najčešći.
E sad, kada ste već odlučili koji dizajn lajsni želite, vreme je da se krene na posao. Kao i samo krečenje, izuzev gletovanja, neće vam biti potrebno veliko majstorsko umeće, osim da budete pedantni i pridržavate se procedure.
U ovom tekstu ćemo preneti vodič za ugradnju ukrasnih lajsni od stiropora, koje su najjeftinije i najjednostavnije za ugradnju. Naime, postoje i znatno skuplje lajsne od poliuretana, ali su nešto komplikovanije za ugradnju, a rezultat je praktično isti. Isto važi i za lajsne od gipsa. Sa njima je rad još zahtevniji.
Koliko koštaju lajsne i šta je potrebno od alata
Lajsne od stiropora se prodaju obično u segmentima od dva metra. Cena za dva metra lajsne kreće se već od jednog evra za standardne lajsne od stiropora. Skuplji proizvodi koštaju i do deset evra za jedan segment od dva metra.
Od alata će vam biti potrebna testera za sečenje samih lajsni, libela ili laserski metar ukoliko ga imate i umete da koristite, jedna manja špahtla, a zgodno bi bilo i da imate šablon, odnosno kalup za precizno isecanje pod uglom.
Što se testere tiče nju možete namenski da kupite uz lajsne, a ako ne, probajte sa alatom koji imate. Ukoliko je u pitanju finija testera, moći će da iseca lajsne, a da ne ostavi grub i nepravilan rez, što na kraju za rezultat ima loše spojeve. Ti spojevi mogu da se popravljaju, ali uz rizik da se kasnije jave pukotine, pa je savet da sam spoj dve lajsne u startu bude precizan.
Pre radova iscrtajte na zidu olovkom pozicije ge će laksne da se postavljaju. U tu svrhu se koriste lenjirom i libelom ili laserom. Kada su mesta za lajsne definisana potrebno je svaku lajsnu iseći na meru i pripremiti pre lepljenja. Kada se dve lajsne spajaju u ćošku, one se seku pod uglom od 45 stepeni, a za to se koristi kalup za sečenje.
Sve cake kako da lajsne budu profesionalno postavljene
Na poleđinu lajsne se nanosi poliuretanski lepak koji se kupuje uz same lajsne. On je pakovan u tubama, a nanosi se pištoljem kao i silikon. Kada se lajsna prisloni na zid, potrebno ju je čvrsto pritisnuti, naravno celom otvorenom šakom, kako lajsna ne bi bila oštećena pritiskom u jednu tačku.
Lejsna je lagana, a lepak dosta dobro veže već u prvom kontaktu, tako da lajsna čim je postavljena ostaje na zidub bez dodatnog fiksiranja. Ukoliko je pritiskom na lajsnu iscureo višak lepka, njega uklonite pažljivo špahtlom, a možete i prstom.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako da sami postavite tapete kao profesionalac
Kako skinuti stare tepete – Saveti, korak po korak
Kada je lajsna fiksirana na zidu, obratite pažnju na spojeve lajsne i zida, jer tu se obično vidi pukotina. Nju popunite lepkom koristeći pištolj, slično kao što se nanosi silikon na spoj prozorskog rama i stakla. Kad je lepak nanet, prstom ili krpom uklonite višak lepka kako bi se kreirao savršen spoj lajsne i zida ili lajsne i plafona.
Potom je potrebno zid oko lajsne i samu lajsnu po potrebi još jednom prebrisati vlažnom krpom. Nisu problem fleke, jer posle toga se i zid i lajsna kreče, već problem mogu da naprave samo veće količine iscurelog lepka. Naime, lepak kada se osuši postaje prilično tvrd, a lajsna od stiropora je mekša, pa je kasnije teže ukloniti višak lepka, a da se lajsna ne ošteti.
Kada se lepak osuši, a potrebno vreme sušenja proverite na njegovom pakovanju, možete da lajsne i zid okrečite bilo kojom akrilnom bojom. Ponekad se lajasna kreči belom bojom, a zid u neku drugu nijansu, čime se sama lajsna ističe, a u tom slučaju za vrhunske rezultate obavezno koristite zaštitne samolepljive trake za krečenje.
Foto. Orac Decor