Tema

Planirate renoviranje kupatila? Evo šta vas čeka…

Zbog čega nije moguće dati odgovor na pitanje “koliko košta renoviranje kupatila?”. Cena renoviranja kupatila zavisi od mnogo faktora, a u ovom tekstu pokušavamo samo da definišemo obim i redosled poslova

Kada se pomene renoviranje kupatila, obično se svi pitaju koliko to košta, koja je cena materijala, koja je cana radova… To su sve faktori koji mogu mnogo da osciluju. Cena pločica se kreće od sasvim solidnih za 1.000 dinara pa do ekskluzivnih od 100 evra po kvadratnom metru…

PROČITAJTE JOŠ:

Kako popraviti oštećene fugne na pločicama

Kako popraviti oštećenja na emajliranoj kadi

Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove

Podatak o ceni lepka za keramiku takođe nije neka značajna informacija, jer ne možete da znate koliko će ga biti utrošno, to zavisi od kaliteta zidova. Koliko koštaju vodovodne cevi, kolena, ventili, takođe zavisi od proizvođača.
Postoje jeftinije vodovodne cevi čijom ugradnjom možete da uštedite nekoliko desetina evra ali, preporuka su kvalitetnije, jer se očekuje da u zodovima ostanu decenijama. O cenama česmi i baterija nema smisla ni pričati, jer opseg cena je ogroman.

Koliko će koji majstor da naplati za skidanje starih pločica, iznošenje i odvoženje šuta, postavljanje vodovodnih instalacija, sve to može mnogo da se razlikuje od majstora do majstora, stoga tema ovog teksta nije cena renoviranja kuptila, već ćemo pokušati da definišemo proceduru poslova koje treba obaviti, odnosno da bar otprilike pojasnimo šta vas sve čeka tokom ove avanture.

Svakako je najbolja opcija da nađete jednog izvođača radova odnosno preduzimača koji će da organizuje tim majstora, da brine o tome kada će ko šta da radi, a vama samo da ispostavi cenu. To je najkomfornija, ali svakako i najskuplja varijanta.

Druga, isplativija opcija je da sami organizjete majstore, brinete kada koji dolazi, šta treba da radi i šta mu je potrebno. To svakako donosi više glavobolje, praznog hoda, čekanja i slično, ali može mnogo da se uštedi. Ukoliko ste se opredelili za ovu komplikovaniju, ali povoljniju opciju, evo okvirnog vodiča.

Kada koji majstor šta radi?

Redosled poslova prilikom renoviranje kupatila je sedeći – skidanje starih pločica i starih sanitarija, njihovo iznošenje i odvoženje. Potom sledi ugradnja novih vodovodnih i kanalizacionih cevi, što je posao vodoinstaltera. Posle toga je na redu potavljanje hidroizolacije. Posle hidroizolacije na redu je keramičar koji postavlja pločice.

Na kraju na red dolazi montaža sanitarija – wc šolje, tuš kade ako je ima, tuš kabine ako je ima, lavaboa, bojlera, česmi… Montažu sanitarija dolazi da obavi vodoinstalater koji je prethodno ugrađivao vodovodne i kanaliacione cevi, ukoliko se niste dogovorili drugačije.

Postoje majstori koji rade sve ove poslove, a ako nađete takvog, to je dobitna kombinacija. Naime, najveći problem kod renoviranja kupatila je usklađivanje radova. Majstori uglavnom imaju previše posla, morate da ih čekate, pa se pravi lančana veza čekanja, zbog čega renoviranje kupatila može mnogo da se otegne.

PROČITAJTE JOŠ:

Farbanje keramičkih pločica – Saveti korak po korak

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Jedna od kombinacija je da jedan majstor ne obavlja sve poslove, ali recimo da obavi dva posla. Tako na primer većina vodoinstalatera obavlja uklanjanje starih pločica i keramike, tako da je taj deo posla pojednostavljen.

Ovaj deo posla je važno uskladiti sa odvoženjem šuta. Ako živite u stanu to može da zakomplikuje stvari, jer šut mora odmah da se odveze kako ne bi imali probleme sa komunalcima.

Problemi o kojima niste ni razmišljali

Računajte da će prilikom renoviranja prosečnog manjeg kupatila dimenzija dva sa dva metara, biti minimum 50 džakova šuta, plus gomila kabastog otpada u vidu starih sanitarija poput lavaboa, kade, wc šolje, tuš kabine… Ovaj otpad ne može danima da stoji na ulici, mora da se organizuje odvoženje. Ukoliko živite u kući ili imate dvorište, situacija malo komotnija.

Jedan od problema je koji vas posle obijanja starih pločica i postavljanja vodovodnih i kanalizacionih cevi čeka je usklađivanje keramičara i hidroizolatera. Naime, zavisno od slučaja do slučaja, ponekad je hidroizolaciju potrebno postavljati dva puta. Jednom odmah posle vodoinstalaterskih radova, a drugi put posle postavljanja ravnajućeg sloja na podu.

Problem je u tome što ravnajući sloj postavlja keramičar, što znači da će ova dva majstora morati da se smenjuju dva puta. Logistički to predstavlja pravi pakao, jer posao od nedelju dana lako može da se otegne na mesec dana.

Spasonosno rešenje je da pronađete najstora koji radi i hidroizolaciju i keramiku. To i nije tako jednostavno. Hidroizolateri po pravilu ne rade keramiku, dok keramičari uglavnom ne žele da se prihvate hidroizolacije jer je veoma odgovoran posao. Ako pronađete keramičara koji radi i hidroizolaciju, možete da uštedite mnogo vremena.

Renoviranje kupatila je jedna veoma skupa i logistički zahtevna avantura. Da bi sve teklo brzo i bez zastoja potrebno je mnogo umešnosti, prethodnog planiranja, ali sve zavisi i od trenutnih okolnosti, a na kraju krajeva i sreće…

Foto: Freepik