Tema

Spušteni plafoni – Cena, vrste, prednosti i nedostaci

Kako spušteni plafon može da doprinese estetici dnevnog boravka? Kako spušteni plafon može da poboljša funkcionalnost ili da sakrije neke nedostatke? Kolika je cena ugradnje spuštenog plafona? Koje vrste spuštenih plafona postoje?

Spušteni plafoni su dugi niz godina bili rešenje rezervisano za komercjalne i poslovne prostore, ali u poslednje vreme nalaze primenu u uređenju enterijera privatnih objekata. Niža cena ugradje i materijali koji su postali pristupačniji, su uslovi koji su doprineli porastu popularnosti spuštenih plafona. Ne slučajno, jer prednosti spuštenih plafina su brojne. Naravno, kao i uvek, naviše ćemo se baviti temom spuštenih plafona kroz to kako bi oni mogli da budu korisni u privatnim kućama. U komercijalnim objektima se ti radovi izvode prema prethodno profesionalno napravljenim arihitektonskim planovima.

Prva prednost spuštenih plafona je ona koja je svakako najočiglednija, a to je estetika. Ugradnjom spuštenog plafona prostorija koja nema nikakve naglašene detalje uređnja, koji bi mogli da je učine interesantnom, odjednom dobija na atraktivnosti. Spušteni plafon efektno može da naglasi deo prostorije koji se nalazi kod šanka, pogotovo ako se unutar konstrukcije spuštenog plafona integriše LED rasveta. Spušteni plafon će efektno izgledati i iznad dela dnevne sobe gde se nalazi sofa ili garnitura za odmaranje uz televiziju. Jedna od opcija je spuštanje plafona po rubovima prostorije, tik uz zidove, gde takođe može da se integriše rasveta. Uglavnom su jedino ogranišenje mašta, znanje i dobar ukus.

Mnogi će već sada naslutiti još jednu veliku prednost spuštenih plafona, a to je mogućnost da se oni iskorste da se sakriju instalacije, naknadno razvučeni električni, telefonski ili internet kablovi. Spušteni plafoni su zgodni i da se prikriju neki nedostaci na plafonu, čija bi popravka inače bila skupa ili neizvodljiva. Ipak, u privatnim objektima postoje određena ograničenja. Primera radi, da bi bila moguća ugradnja rasvete u spušteni plafon, neophodno je njegovo spuštanje za minimalnih 16 centimetara. To u privatnim stanovima onemogućava da se plafon spusti celom površinom prostorije, koja bi u tom slučaju postala previše niska, ali spuštanjem u pojedinim zonama, mogu da se kreiraju veoma interesantna rešenja. Ukoliko spuštenim plafonom žele da se sakriju instalacije centalizovane klimatizacije, spuštanje je minimalnih 35 centimetara, što je izvodljivo samo u prostorijama sa visokim plafonima. Zato su spušteni plafoni beskrajno kreativno i dobro rešenje prilikom preuređivanja raznih komercijalnih objekata poput kafića, restorana, galerija… Takvi prostori se često nalaze smešteni u starim halama, garažama, kojima se na ovaj način efikasno menja namena.

Postavljanje i nivelacija noseće konstrukcije

Ali, vratimo se privatnim objektima. Treba napomenuti da spušteni plafoni imaju još jednu veliku prednost. Oni pored rasvete, kablova ili klimatizacije, mogu da posluže i za sakrivanje zvučne izolacije. Iznad spuštenog plafona može da se sakrije debeo sloj neke mineralne vine, čime se objekat izoluje i zvučno i toplotno. Ovo rešenje je na primer veoma praktično u starim zgradama. One imaju visoke plafone, znatno više nego u novogradnji, ali je zvučna i termo izolacija ovih starih objekata lošija. U ovakvim zgradama neretko tavanica nije od betona, tako da se na ovaj način stan efikasno zvučno izoluje od stanara iznad.

Završni molerski radovi u postavljanju spuštenog plafona

U privatnim objektima se danas najviše ugrađuju spušteni plafoni izrađeni od gipsanih ploča. Procedura je da se prvo po plafonu rasporedi konstrukcija od aluminijumskih profila koja se čeličnim ankerima pričvršćuje na tavanicu. Na taj način se vrši veoma laka i precizna nivelacija, kako bi spušteni plafon bio savršeno ravan i kako bi kompenzovao i prikrio eventualne nedosatke osnovne tavanice. Na tu metalnu konstrukciju se potom kače gipsane ploče, koje se na kraju gletuju i kreče, kako bi se sakrili svi spojevi. Zbog kompanije koja je poznata po proizvodnji gipsanih ploča, ovakvi plafoni se u žargonu često zovu “knauf” plafoni. Naravno, gipsana ploče mogu da budu od bilo kog proizvođača. Taj izbor najviše zavisi od izvođača radova, odnosno od toga sa kojim materijalom praktikuje izvođenje radova.

Zavsno od toga gde će se spušteni plafon nalaziti bira se i adekvatan materijal, pa se neće upotrebiti isti materijali za dnevnu sobu ili za kupatilo. Pojedini izvođači cenu radova obaraju tako što umesto metalne prave drvenu konstrukciju. Ne mora da znači nužno da je ovo rešenje lošije, naprotiv, kod pojedinih konstrukcija se možda teži smajenju mase, a spušteni plafoni u proseku imaju masu od 12 kilograma po kvadratnm metru. Što se cene tiče, ona može značajno da varira, ali orijentciono se kreće oko 15 evra po kvadratnom metru. Ipak, ugradnja spuštenog plafona nije isto što i krečenje, jer za istu kvadraturu složenost radova zavisno od konstruktivnog rešenja može drastično da varira.

Šta su to “armstrong” plafoni?

Pored gipsanih, drugu značajnu grupu spuštenih plafona predstavljaju armstrong plafoni. Njih vrlo retko možete da vidite u privatnim objektima, a standard su u poslovnim prostorima. Ukratko i najslikovitijee – armstrng plafoni su one čuvene kocke 60×60 centimetara koje mogu da se pomere i gde u filmovima obično kriju novac, koji na kraju obično bude pronađen. Ovi plafoni su idealni za pokrivanje instalacija i kablova, pa se koriste najviše u poslovnim zgradama. Praktični su jer se oštećene ploče lako menjaju, a lako se vrše i parcijalne popravke. Minimlno “kradu” 25 centimetara visine, što je jedan od osnovnih razloga što se ne koriste u privatnim stanovima.

Armstrong plafone obično viđamo u poslovnim prostorima

A šta su elastični plafoni?

U poslednje vreme često se pominju takozvani elastični plafoni, a postaju popularni i u privatnim objektima. U najkraćem, u pitanju se plafoni kod kojih se na konstrukcju umesto gipsanih ploča postavlja specijalna eastična folija. Prednosti su brža i jednostavnija ugradnja sa manje prljanja. Takođe, pružaju mogućnost štampanja najrazličitijih vizuelnih rešenja na folije, poput logoa kompanije, a česta su i rešenja gde ovakvi plafoni oponašaju efekat zvezdanog neba. Ovakve dizajnerske igre posebno mogu a budu interesantne u kombinaciji sa LED rasvetom. Proizvođači garantuju da folije koje se ugrađuju neće menjati oblik 10 godina. Nije, dakle, rešenje za generacije, ali jeste vizuelno veoma atraktivo i često praktično rešenje.

Pročitajte još:

Da li se isplati adaptacija starog potkrovlja

Izolacija kosih krovova sa spoljašnje strane

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Posle koliko vremena se isplati ugradnja izolacije

Kako rashladiti stan u potkrovlju bez klima uređaja

Paropropusne krovne folije – Zbog čega su važne