Tema

Kako termostatski radijatorski ventili smanjuju troškove grejanja

Ugradnjom termostatskih radijatorskih ventila mogu značajno da se smanje troškovi grejanja. Pored niže cene grajanja popularne termo glave poboljšavaju i komfor. Šta su i čemu služe pametni odnosno “smart” termostatski ventili

Kako sniziti troškove grejanja, jedno je od najčešćih pitanja kada je reč o ekonomiji domaćinstva. Jedan od veoma efikasnih načina da se centralno grjanje u kući bolje kontroliše je ugradnja termostatskih radijatorskih ventila, popularnih “termo glava”. Svako ko ima sopstveni kućni sistem centralnog grejanja na ovaj način mnogo bolje može da kontroliše rad sistema, a time smanji utrošak energije.

PROČITAJTE JOŠ:

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Kako kvalitetan termosat smanjuje troškove za grejanje

Šta su to pametni ili smart termostati

Ugradnja termostatskih ventila može da bude praktično rešenje i u stanovima koji su povezani na daljinski sistem grejanja, ali tada se samo utiče na komoditet, ne i smanjenje računa za grejanje. Naime, iako se utrošak grejanja u tom slučaju plaća linearno, bez obzira koliki je utrošak energije, ugradnjom termostatskog ventila može da se kontroliše temperatura u svakoj sobi posebno, pa da se temperatura po potrebi snizi ukoliko je pretoplo, što nije tako redak slučaj.

PROČITAJTE JOŠ:

Koliko je važan kvalitetan pelet i kako ga prepoznati

Održavanje kotla na pelet – Pet minuta dnevno za siguran rad

Ipak, osnovna svrha termostatskih ventila je smanjenje troškova grejanja. Termostatski ventili mogu da se ugrađuju na bilo koje sisteme centralnog grejanja, nebitno da li je u pitanju grejanje na gas, pelet ili električnu energiju.

Kako termo glave zapravo funkcionišu

Termostatski ventili rade po istom principu kao i svaki termostat. Kada se temperatura u prostoriji poveća, termostatski elemnt se širi i na taj način mehanički deluje na iglu ventila i time smanjuje protok vode kroz radijator na koji je postavljen.  Tempertura radijatora se smanjuje, kao i temeratura u prostoriji, pa se igla ventila ponovo otvara.

Na taj način termostatski ventil održava konstantnu temperaturu u prostoriji, a na vama je samo da odaberete poziciju koja najviše odgovara. Podeoci su najčešće označeni oznakama od nule (zatvoren) do šest (otvoren).

Termostatski radijatorski ventili su posebno korisni u privatnim kućama. Naime, redak je slučaj da sistem centralnog grejanja funkcioniše besprekorno. On funkcioniše, ali retko kada je idealno proračunat. Naime, zbog razlika u kvalitetu izolacije, kao i mnogo drugih parametara, nije u svim prostorijama uvek idealna tempertura.

Zahvaljujući termostatskom ventilu u prostorijama u kojima je pretoplo uvek može da se manuelno putem termostatskog ventila podesi željena tempertura, umesto da se otvara prozor. Na taj način se ostvaruju uštede.

Takođe, u nekim prostorijama se možda ne boravi, pa je moguće podesiti da tempertura bude niža. Ukoliko deo ukućana neće ceo dan biti kod kuće može u određenim prostorijama da smanji intenzitet grejanja, a da se ne smanjuje grejanje u celoj kući.

U najkraćem, ugradnjom termostatskog ventila se omogućava kontrola rada svakog radijatora ponaosob, što omogućava mnogo bolju kontrolu temerature u svakoj prostoriji posebno, a time se mnogo bolje kontroliše i utrošak energije za grejanje.

Koja su ograničenja i na šta treba obratiti pažnju

Ono što je značajno je to da termostatski ventil ne treba da se postavlja na radijatore u prostoriji u kojoj se nalazi glavni termostat. Dva termostata u istoj prostoriji će doći u konflikt, pa sistem neće moći da funkcioniše.

Potrebno je da radijator u sobi u kojoj se nalazi glavni terostat funkcioniše neometano, temperatura u toj prosotriji se podešava upravo tim glavnim termostatom, a termostatski ventili mogu da se postavljaju na radijatore u drugim prostorijama.

To treba uzeti u obzir da ukoliko posedujete bežični glavni termostat koji može da prenosi iz prostorije u prostoriju, to može da komlikuje stvari. Stoga je pre ugrandnje termostatskih ventila potrebno dobro razmisliti u kojoj prostoriji će da se nalazi glavni termostat. Obično je to dnevna soba.

A “pametni” termostatski ventili?

Odnedavno se pored klasičnih mehaničkih termostatskih ventila u ponudi mnogih proizvođača nalaze i takozvani pametni, “smart” termostatski ventili. Kako to obično biva sa “smart” uređajima, njihovom ugradnjom se otvaraju mnoge mogućosti.

Njihova funkcija je u osnovi ista – služe za regulaciju temperature u prostoriji u kojoj se nalaze. Po pravilu su precizniji od standardnih termostatskih ventila, ali imaju i mnoge druge mogućnosti.

Na primer, jedna od opcija je mogućnost programiranja rada unapred, pa da se tempertura u prostoriji automatski snizi u noćnim časovima. Još jedna od pogodnosti kod pojedinih uređaja je detekcija otovorenog prozora, kada termostat automatski zatvara grejanje, čime se štedi energija.

Takođe, tu je i mogućnost upravljanja daljinski, pa je radom termostatskog ventila, odnosno svakog radijatora ponosob, moguće i kada niste kod kuće.

Naravno, uvek u obzir treba uzeti da je rad centralnog grejanja moguće programirati i njegovim radom moguće upravljati daljinski i ako je samo glavni centralni termostat smart tipa. Stoga treba dobro razmisliti da li je zaista potrebna daljinska komanda i programiranje svakog radijatora u kući ponaosob i kakvi su benefiti toga.

Takođe, sa stručnjakom je potrebno posavetovati se da li će, konkretno u vašem slučaju, centralni pametni termostat u kombinaciji sa pametnim termo glavama dolaziti u konflikt.

Ne treba smetnuti s uma i to da su za rad pametnih termostatskih ventila potrebne baterije. Obično su u pitanju klasične AA baterije od 1,5 volti, a menjaju se u proseku svake druge godine.

Foto: Danfoss, Tado, Netatmo