Uradi sam

Priprema starih drvenih površina za farbanje

Kako se pripremaju drvene površine prethodno zaštićene lazurnom premazima, a kako površine sa nanetim emajl lakom? Kako se najefikasnije uklanja stara boja sa drveta? Koja granulacija šmirgle se preporučuje? Zašto treba izbegavati gitovanje vanjskih drvenih površina?

Dobra priprema drveta za farbanje je više od pola posla i od kvaliteta ovih radova najviše zavisi kavi će se rezultati na kraju postići. Najčešće su u pitanju radovi na starim prozorima. Kako se pripremi površine za farbanje pristupa, najviše zavisi od stanja samih prozora i vrste zaštite koja je prethodno bila nanesena.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako da drveni prozori budu uvek kao novi

Saveti za održavanje drvenog baštenskog nameštaja

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Ukoliko je reč o potpuno novim drvenim površinama koje nisu prethodno imale nikakav tretman, procedura je prilično jednostavna, a sastoji se od šmirglanja. Poželjno je koristiti šmirglu finije granulacije (P150, P180), kako bi se dobila fina površina drveta, koja će kasnije da bude otpornija na propadanje usled dejstva vlage.

Kako se priprema drvo prethodno zaštićeno lazurnim premazom

Ukoliko je u pitanju priprema za farbanje drveta koje je pethodno bilo zaštićeno lazurnim premazima, odnosno premazima za impregnaciju, takođe postoji nekoliko opcija. Ako je drvo u dobom stanju, najčešće će biti dovoljno pažljivo brisanje drveta vlažnom krpom kako bi se uklonio sloj nečistoća i prašine.

Pre nanošenja novog sloja lazurnog pemaza potrebno je sačekati da drvo bude potpuno suvo. Vidite računa o boji. Ukoliko je boja prozora zadovoljavajuća, a potrebno im je samo manje osveženje i zaštita, koristite bezbojni lazurni premaz. Vodite računa, jer svaki novi sloj premaza koji ima pigent u sebi će dodatno potamniti drvo.

Fen za uklanjanje stare boje postiže visoke temperture, pa mora pažljivo da se koristi

Ukoliko želite da uklonite prethodni lazurni premaz, potrebno je šmirglanje. Pritom treba dobro da procenite da li se ti radovi isplate. Često je potrebno skinuti malo deblji sloj, jer lazurni premaz ponegde prodire dublje u drvo.

Takođe, kako su prozorski ramovi kompleksnog oblika, odnosno nije u pitanju ravna površina pogodna za šmirglanje, posao može da bude veoma zahtevan, a često i neisplativ. Jedna od opcija je priprema, odnosno dolazak do prirodne boje drveta samo na vidljivim delovima prozora, spolja ili unutra, zvisno gde želite novi boju. Uklanjanje boje iz svih uglova unutrašnje strane profila je prilično nemoguć zadatak.

Preporuka je da za ove obimnije radove koristite vibracionu “šlajfericu”. Danas je izbor hobi alata za šmirglanje prilično veliki, pe se nabavka ovakvog uređaja isplati. Posao će biti završen ne samo brže, već i kvalitetnije. To je posebno značajno ukoliko šmirglate unutrašnju strarnu prozora koja praktično predstavlja deo dnevnog boravka.

Kako se sa prozora uklanja stara farba

Ovo je već posao za one najveštije, ili bar za one sa najdebljim živcima. Ukoliko su prozori bili zaštićeni farbom, odnosno emajl lakom, njeno uklanjanje je prilično kompleksan posao. Ipak, ima olakšavajućih okolnosti, a mnogo zavisi od stanja u kojem se nalazi boja koju treba ukoniti.

Ako je boja na drvenim prozorima u dobrom stanju, odnosno nije ispucala, niti je nabubrila, njeno uklanjanje neće biti ni potrebno. Biće dovoljno samo pažljivo šmirglanje kako bi podloga za nanošenje nove boje bila pripremljena. Ukoliko je boja negde popustila, potrebno ju je oštrom špahtlom ukoniti, kako bi novi sloj boje imao “zdravu” podlogu za koji može da prione.

Vibracione šlajferice hobi kvaliteta nisu skupe, a veoma su korisne

Ukoliko je boja u lošem stanju, odnosno odvaja se i ispucala je, potrebno je njeno popuno uklanjanje. To je već zahtevniji posao. Prvo je špahtlom potrebno ukloniti svu boju koja mehanički možeda se ukloni. Slojevi koji su ostali, a koje je potebno skinuti, mogu da se uklone na više načina.

Najednostavnija opcija je zagrevanje stare farbe fenom za uklanjanje boje. U pitanju je fen koji izduvava vazduh temperature 500 stepeni, a koji omekšava boju koja se potom lakše uklanja. Prilikom rada sa fenom treba biti pažljiv kako ne bi došlo do pregrevanja drveta. Takođe, treba voditi računa i o staklima, koja usled naglog zagrevanja mogu da puknu.

Uklanjanje boje hemijskim sredstvima – samo u nuždi

Posotji i mogućnost uklanjanja boje hemijskim sredstvima. Po nanošenju ovih sredstava stara boja nabubri i omekša, pa se lakše ostruže špahtlom. Ova sredsta su skupa, a rad sa njima nije najbezbedniji. Isparenja su toksična, a po završetku radova prozor treba dobro očictiti nitro razređivačem i pustiti da se dobro osuši. Neka ovo bude poslednja opcija, ako ništa drugo ne bude dovoljno da se boja ukloni.  

PROČITAJTE JOŠ:

Vodič za održavanje deking podnih obloga

Ulje ili lak – Kako odabrati zaštitu za parket

Po završetku uklanjanja boje potrebno je šmirglanje. Potom treba proveriti da li ima neravnina, a ukoliko ih ima one se popunjavaju gitovanjem. Git za drvo se nanosi špahtlom u što tanjem sloju i poravnava što je bolje moguće. Po sušenju git se šmirgla kako bi se dobila ravna površina. Što je kvalitetnije git nannet špahtlom, to će biti manje posla oko šmirglanja.

Treba maksimalno izbegavati gitoovanje vanjskog drveta. Usled česte promene temperture i vlažnosti git može da puca. Zato je mnogo bolje farbu naneti direktno na drvo gde god je moguće. Unutrašnja strana prozora, koja je inače vidljivija i mora pedantnije da bude obrađena, može da se gituje bez bojazni od pucanja i odvaja ja gita.

Na kraju je pre farbanja potrebno ukloniti svu prašinu od šmirglanja gita. U kućnoj režiji od velike pomoći može da bude i usisivač sa dodatnom malom okruglom četkom za prašinu. Posle usisivača obavezan je prolazak vlažnom (ne mokrom) krpom, a pre farbanja površna mora potpuno da se osuši.