Kaljeno staklo umesto pločica u kuhinji – Nepotreban luksuz ili…
Koliko košta ugradnja kaljenog stakla? Da li je cena jedini nedostatak kaljenog stakla? Koje su prednosti kaljenog stakla u odnosu na pločice? Zbog čega je ugradnja kaljenog stakla komplikovanija od keramičkih pločica i zbog čega je veoma važno precizno uzeti mere?
Već smo pisali na temu opremanja kuhinje zidnim panelima umesto klasičnih pločica. Ovo rešenje ima brojne prednosti, od estetskih, pa do praktičnih. A jedna od opcija koja je u poslednje vreme sve popularnija je pokrivanje zidova u kuhinji kaljenim staklom, umesto keramičkih pločica.
PROČITAJTE JOŠ:
Zidni paneli umesto keramike u kuhinji? Zašto a ne
Idealna radna površina – Mermer, granit ili kvarc
Kako odabrati najbolje keramičke pločice
Ovo rešenje svakako doprinosi estetici, utisku naglašenog luksuza, ali treba napomenuti da je cena ugradnje kaljenog stakla znatno viša od keramičkih pločica, čak i onih kvalitetnih. Naime, cena ugradnje kaljenog stakla, zavisno od debljine stakla, odabranog dezena, obima posla i kvaliteta se kreće između 100 i 200 evra po kvadratnom metru.
Koje su prednosti ugradnje kaljenog stakla
Cena dakle nije jedna od prednosti kaljnog stakla. Ipak, kaljeno staklo ima neke kvalitete koji ne mogu da se zanemare. Na prvom mesti treba da se istakne estetika. Naime, kaljeno staklo obezbeđuje potpuno ravnu površinu zida između gornjih i donjih kuhinskih elemenata, bez fugni. Zahvaljujući tome održavanje je veoma jednostavno.
Pored toga, kaljeno stako se danas nudi u različitim nijansama i teksturama završnih površina, od visokog sjaja do mat završnice. Pored toga, dostupni su i dezeni koji se dobijaju lepljenjem “printova”, zahvljujući čemu su opcije dizajna neiscrpne. Sami printovi se postavljaju na poleđinu kaljenog stakla koja ide ka zidu, tako da su zaštićeni od oštećenja.
PROČITAJTE JOŠ:
Indukcione ili staklo-keramičke kuhinjske ploče – Detaljan vodič
Kuhinjski aspirtori – Kako odabrati najbolje rešenje
Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove
Kaljeno staklo pored lakog održavanja i čišćenja poseduje i veliku čvrstinu. Kaljenom staklu je posebnim procesina zagrevanja i naglog hlađenja podarena pet puta već čvrstina od standardnog stakla, tako da je mogućnost oštećenja i nastanka ogrebotina svedena na minimum.
Da li je cena jedini nedostatak kaljenog stakla
Visoka cena nije jedini nedostatak kaljenog stakla u poređenju sa pločicama. Naime, u radu sa pločicama je mnogo jednostavnije ukrajanje, naknadne modifikacije i promene plana. Kada je kaljeno staklo u pitanju, važi pravilo – tri puta meri, jednom seci, i to u pravom smislu reči.
Pre postavljanja kaljenog stakla potrebno je vrlo precizno uzeti mere gde će površina od stakla da se nalazi, jer naknadno sečenje, bušenje niti bilo kakva obrada table kaljenog stakla nije moguća. Stoga je pre montaže potrebno precizno odmeriti sve pozicije na kojima se nalaze otvori za utičnice i slično.
Svaka naknadna obrada stakla, nakon procesa kaljenja, bi imala za posledicu lom cele table stakla u najsitnije komadiće. Stoga treba da računate i sa tim da posle nekoliko godina, na primer, neće biti moguće probušiti rupu u kaljenom staklu kako bi se postavila kuka za kačenje kuhinjkih krpa. Naknadni dodaci su mogući isključivo lepljenjem.
Kako se kaljeno staklo pravilno postavlja na zid
Sve ove poteškoće vezane za sam proces ugradnje dodatno poskupljuju finalni proizvod, jer majstori sve ove dodatne poslove ne rade besplatno. Stoga već u startu viša cena kaljenog stakla u odnosu na pločice, dodatno raste.
Obično se postavljaju stakla debljine šest milimetara, izuzev u slučaju kada je zid neravan, jer se tada kako bi bila obezbeđena adekvatna čvrstina, postavlja staklo debljine osam milimetara.
Staklo se na zid fiksira silikonom. U slučaju da je u pitanju kaljeno staklo koje na poleđini ima nalepljen “print”, u tom slučaju se izbegava silikon, ili se savetuje upotreba neutralnog silikona, koji se koristi i za fiksiranje ogledala.
Foto: Almaz