Ovo su najbolji materijali za zvučnu izolaciju
Kamena vuna ima veću gustinu pa je bolji zvučni izolator, ali fleksibilnost staklene vune često može da bude prednost. Zašto poliuretanska pena nije pogodna za “uradi sam” projekte i da li je cena njen jedini nedostatak. Fono blok kao rešenje za potpuno nove pregradnje zidove
Buka može biti veliki problem u stambenim i poslovnim objektima, posebno u urbanim sredinama. Bilo da želite da sprečite prodor spoljašnje buke ili smanjite odjek unutar prostorije, izbor pravih materijala za zvučnu izolaciju je ključan. Na tržištu Srbije dostupno je nekoliko vrsta materijala koji se koriste za zvučnu izolaciju, a svaki od njih ima svoje specifične osobine, prednosti i ograničenja.
Kamena vuna
Kamena vuna je jedan od najefikasnijih materijala za zvučnu izolaciju zahvaljujući svojoj gustini i vlaknastoj strukturi. Osim što uspešno apsorbuje zvučne talase, ona je i odličan termoizolator, što je čini dvostruko korisnim materijalom u građevinarstvu. Otporna je na visoke temperature, negoriva je i ekološki prihvatljiva.
PROČITAJTE JOŠ:
Kamena ili staklena vuna – Ne, nisu iste
Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja
Glavna mana kamene vune je to što je podložna upijanju vlage ako nije pravilno zaštićena, što može smanjiti njene izolacione sposobnosti. Naravno, uz poštovanje svih pravila ugradnje, problemi sa vlagom se potpuno eliminišu, a to potvrđuje i podatak da se kamena vuna najčešće koristi za izolaciju fasada.
Pored fasada i spoljašnjih zidova, kamena vuna se najčešće koristi i u pregradnim zidovima, spuštenim plafonima i krovnim konstrukcijama, a postavlja se između metalnih ili drvenih profila, uz dodatnu zaštitu u vidu parne brane i gips-kartonskih ploča.
![](http://krov.rs/wp-content/uploads/2023/06/rockwool-webinar-kamena-vuna-ravni-krovovi-solari-paneli-2.jpg)
Da bi kamena vuna dala svoj maksimum kada su zvučno izolujuće karakteristike u pitanju, veoma je važno da se prilikom izrade pregradnih zidova ispoštuju sva pravila, jer propuštanje pojedinih koraka može u potpunosti da poništi sve kvalitete ovog izolacionog materijala.
Staklena vuna
Staklena vuna je slična kamenoj vuni, ali je nešto manje gustine, što znači da ima nešto slabije zvučno izolacione karakteristike. Ipak, ona je lagana, elastična i lako se postavlja u različite tipove konstrukcija. Zbog toga što je mekša i fleksibilnija, staklena vuna je praktičnija za rad na nezgodnim pozicijama, jer se lakše ispunjavaju nepravilni oblici i niše unutar pregradnih zidova, na primer.
Kao i kamena vuna, i staklena vuna je negoriva i pruža solidnu termoizolaciju. Međutim, prašina koja se stvara prilikom rada s njom može iritirati kožu i disajne puteve, pa je neophodna odgovarajuća zaštitna oprema prilikom ugradnje. Najčešće se koristi u pregradnim zidovima, spuštenim plafonima i potkrovnim konstrukcijama, gde se postavlja između nosećih profila i zatvara gips-kartonskim pločama.
![](http://krov.rs/wp-content/uploads/2021/05/staklena-vuna-cena-ugradnja-izolacija.jpg)
I za kamenu i za staklenu vunu važi pravilo da prilikom ugradnje moraju da se ispoštuju sva pravila kako kasnije prašina, koja nastaje krunjenjem ovih izolacionih materijala, ne bi stigla do disajnih puteva ukućana.
Poliuretanska pena
Poliuretanska pena je jedan od najnaprednijih materijala za zvučnu izolaciju, jer se nanosi u tečnom stanju i prilikom sušenja formira čvrst i kompaktan sloj koji savršeno zatvara sve praznine i sprečava prolazak zvuka. Pored zvučne, pruža i odličnu toplotnu izolaciju.
Njena glavna prednost je to što ne zahteva dodatne nosače ili zaštitne slojeve, kao što je to slučaj sa vunenim izolacionim materijalima. To znači bržu i jednostavniju ugradnju, ali treba napomenuti da je broj majstora obučenih za kvalitetnu instalaciju ovog izolacionog materijala manji nego kada su u pitanju kamena ili staklena vuna.
PROČTAJTE JOŠ:
Poliuretanska pena kao izolacija – Sve prednosti i mane
Zvučna izolacija od buke iz stana iznad
Takođe, cena ovog materijala je viša u poređenju sa drugim opcijama. Treba napomenuti i to da se nakon nanošenja poliuretanska pena teško uklanja ili modifikuje, što nije slučaj sa mineralnim vunama. Poliuretanska pena se koristi za izolaciju zidova i plafona, a nanosi se prskanjem pomoću specijalnih uređaja. Dakle, potreban je specijalizovan alat, ali i obučenost, pa se ovaj vid izolacionog materijala ne preporučuje za “uradi sam” projekte.
Akustične ploče
Akustične ploče se obično koriste za prostore gde je kontrola zvuka prioritet, kao što su muzičke sobe, konferencijske sale i studiji. Ova osobina znači da su akustične ploče idealne i za stanove i, na primer, spavaće sobe, u slučaju da buka iz susednih prostora predstavlja smetnju. Takođe, akustične ploče će smanjiti prodor buke iz vašeg prostora ka drugim prostorijama.
![](http://krov.rs/wp-content/uploads/2022/04/kako-izolovati-stan-od-buke-iznad-kamena-vuna-spusteni-plafini-2.jpg)
Akustične ploče su napravljene od različitih materijala, uključujući gips, celulozna vlakna i poliuretanske pene, a njihova površina je dizajnirana tako da apsorbuje zvučne talase i smanjuje odjek u prostoriji. Njihova glavna prednost je estetska prilagodljivost, jer dolaze u različitim oblicima i bojama, ali su često skuplje u odnosu na druge izolacione materijale. Postavljaju se na zidove i plafone pomoću specijalnih nosača ili lepljenjem.
Xella Fono blok
Xella Fono blok je specijalni tip gasnog, odnosno poro-betona dizajniran za poboljšanu zvučnu izolaciju. Ovaj materijal se koristi u zidnim konstrukcijama i pruža značajno smanjenje buke zahvaljujući svojoj gustini i specijalnoj strukturi.
![](http://krov.rs/wp-content/uploads/2019/07/ytong-fonoblock-1024x576.jpg)
Prednost ovog materijala je što se ugrađuje slično klasičnim građevinskim blokovima, bez potrebe za dodatnim slojevima izolacije u određenim situacijama. Osim što izoluje zvuk, Fono blok pruža i solidnu toplotnu izolaciju, ali njegova cena može biti viša u poređenju s klasičnim betonskim blokovima. Najčešće se koristi u izgradnji pregradnih zidova između stanova ili u objektima gde je neophodno smanjenje prenosa buke između prostorija.
Fono blok je, dakle, dobro rešenje ako se gradi potpuno nov zid koji treba da ima naglašena zvučno izolujuća svojstva. S druge strane, ako je potrebno naknadno izolovati od buke već postojeći zid, prethodna rešenja, poput kamene vune, su praktičnije opcije.