Da drveni ili WPC deking zasija kao da je nov
Kako očistiti i zaštititi drvene deking podne obloge na terasi ili u bašti? Koja sredstva mogu da se koriste, a šta treba izbegavati? Kako i kada se pravilno nanose ulja i lazurni premazi
Sa prvim zracima sunca i kada se bar čini da smo se sa snegom pozdravili, počinju i prve zanimacije u dvorištu. Kako bi u bašte i na terase mogli ponovo da se iznesu stolovi i stolice, potrebno je prvo očistiti podove koji su sigurno prilično zaprljani. U narednim redovima donosimo par korisnih saveta kako se održavaju deking podne obloge.
Deking podne obloge – Vrste, prednosti i mane
Čišćenje dekinga je, ukoliko ste u mogućnosti, najbolje obaviti crevom sa vodom i četkom. Koristite srednje tvrdu, nikako najoštriju ribaću četku. Četkom spirajte nečistoću tako da pratite dvena vlakna odnosno orebrenja na površini dekinga ukoliko ga ima. Na taj način će se najefikasnije ukloniti nečistoće, uz najmanju šansu da dođe do oštećenja.
Oprezno sa uređajem za pranje pod pritiskom
Ukoliko posedujete uređaj za pranje pod pritiskom, možete i njime da se poslužite, ali vodite računa na odstojanje mlaznice od površine drveta. Vlažno drvo je nešto osetljivije i ukoliko se mlaznica previše približi, a uređaj radi pod visokim pritiskom, lako može da dođe do oštećenja drveta.
Izbegavajte upotrebu priručnih sredstava za čišćenje i raznu kućnu hemiju. U 90 odsto slučajeva vam neće trebati ni posebna sredstva za čišćenje drvenih površina. Skupa su, pa ih koristite samo po potrebi. Eventualno ukoliko je došlo do izbijanja sivih fleka možete u obližnjoj farbari da potražite neko sredstvo za njihovo uklanjanje.
Ulje i lazurni premazi se nanose samo na suvo drvo
Posle pranja je potebno naneti neki vid zaštite. U tu svrhu može da se koristi ulje ili razni lazurni premazi. Trudite se da se držite sredsta koje je već naneto na podnu oblogu. Ako ste prethodno oprali drvenu površinu, ona pre nanošenja zaštite mora dobro da se osuši. Računajte da su za to sa prvim relativno niskim prolećnim temperaturama potrebni dani, a ne sati. Nanošenje ulja ili lazurnog premaza na vlažno drvo može da donese više štete nego koristi, jer drvo nema sposobnost da upije zaštitu.
Saveti za održavanje drvenog baštenskog nameštaja
Tek dobro osušeno drvo ima potrebnu moć da upije zaštitini premaz. Za razliku od laka koji pravi film na drvenoj površini, lazurni premazi i ulja prodiru u strukturu drveta, odnosno drvo ga upija, što stvara dobru zaštitu od vlage. Ukoliko ulje ima i određenu količinu pigmenata, štitiće drvo i od UV zraka. Vodite računa da svako sledeće premazivanje zaštitom sa pigmentom dodatno potamnjuje drvo, pa ukoliko pod već ima adekvatnu nijansu, koristite bezbojna ulja i lazurne premaze.
Izbegavajte nanošene ulja po suncu ili kiši
Ulje se najlakše nanosi četkom. Izbegavajte premazivanje kada je velika vlažnost vazduha, odnosno kada pada kiša, čak i ako je pod natkriven. Takođe, ne treba nanositi zaštitu po direktnom suncu, što posebno važi za lazurne premaze. Po jakom suncu drvo je zagrejano, pa se zaštita brže suši nego što je drvo upija. Kada je ulje naneto, sašekajte dvadesetak minuta. Ako primetite mesta gde drvo nije upilo zaštitu, prebrišite ta mesta suvom krpom, kako bi izbegli pojavu tamnijih fleka. Takođe, ako primetite mesto gde je drvo odmah poput sunđera upilo svu zaštitu, možete prolazom četke taj deo da dodatno osvežite.
Na ovaj način vaša terasa je spremna za prve prolećne dane, ali i celo leto. Preporuka je da se drveni deking podovi na ovaj način održavaju dva puta godišnje. To se uglavnom odnosi na bašte koje su izložene direktnom suncu ili kiši. Sami ćete proceniti da je kod dekinga koji je zaštićen od padavina i direktnog sunca, održavanje sasvim dovoljno jednom godišne, a prvi prolećni dani su idealan trenutak za to.
Što se tiče WPC dekinga, odnosno dekinga koji je napravljen od smeše drvene i plastične mase, održavanje se svodi samo da čišćenje i proveru da nema lamela koje su se rasklimale, dok se nikakvi zaštitini premazi ne nanose.
Pročitajte još:
Kako da drveni prozori budu uvek kao novi
Parket ili laminat, rešite veliku dilemu
Pod od plute – mnogo prednosti i poneka mana
Kako da stari parket zablista kao da je nov